Dziś 95 rocznica śmierci Antoniego Petrykiewicza. Był uczestnikiem walk w obronie Lwowa z roku 1918. Jest najmłodszym kawalerem orderu Virtuti Militari. Umarł w wieku 13 lat z powodu ran odniesionych w walce. Jest przykładem niezmierzonego męstwa i prawdziwego patriotyzmu. Podczas gdy dziś wielu mówi o swej miłości do ojczyzny, on przekuł te uczucie w czyn i stał się dzięki temu prawdziwym, choć zapomnianym, narodowym bohaterem.
Urodził się w roku 1905, dokładna data nie jest znana. Jego Ojcem podobno był wójt jednej z dzielnic Lwowa – Zniesienia. Antoś miał 3 siostry i czterech braci. Uczęszczał do V Gimnazjum w Lwowie. Od początku listopada 1918 brał udział w walkach o Lwów z Ukraińcami. Walczył w oddziale późniejszego gen. Romana Abrahama. Generał tak pisał o nim w swych wspomnieniach:
…w moim oddziale Góry Stracenia walczył od pierwszych dni listopada uczeń II kl. gimnazjum, ś.p. Antoni Petrykiewicz, w wieku lat 13. W walce był nieustępliwy. Ciężko ranny pod Persenkówką 23 grudnia 1918 r. , zmarł z ran w szpitalu na Politechnice. Za osobistą odwagę odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari. Był to najmłodszy w całej armii kawaler tego najwyższego odznaczenia wojennego…
Czytaj także: 1 - 22 listopada 1918 - Obrona Lwowa!
Bitwa pod Persenkówką była jedną z najcięższych wśród tych, które stoczono podczas obrony Lwowa. Z 100 – 150 żołnierzy broniących dworku będącego bastionem walczących, a zwanego redutą śmierci, przeżyło zaledwie około 30 osób.
Antoś Petrykiewicz w wyniku odniesionych podczas boju ran zmarł 16 stycznia 1919. Jest do dnia dzisiejszego najmłodszym kawalerem orderu Virtuti Militari i miejmy nadzieję, że pozostanie nim już na zawsze. Antoś pochowany został na Cmentarzu Orląt Lwowskich w katakumbach. Na jego nagrobku widnieje następujący napis:
szer. Petrykiewicz Antoni, lat 13, uczeń II klasy gimnazjum V z odcinka III Góra Stracenia, ranny 23.XII. na Persenkówce, + 16 I 1919 r., kawaler Virtuti Militari, 3 krz. wal., odznaką rycerzy śmierci, odz. III odc. Orlęta
Polski poeta Henryk Zbierzchowski napisał wiersz ku czci młodego Antosia:
O Antosiu Petrykiewiczu
W pamięci ten żołnierz mały,
Który ocalił Lwów.
Dla Polski chwały:
Czapka większa od głowy,
Pod którą widać włos płowy.
A na obszernym mundurze
Jak ze starszego brata
Na łacie łata,
Dziura na dziurze.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
fot. Patria i Grafika Patriotyczna
Jeżeli ktoś wyraża chęć pogłębienia swojej wiedzy na temat Obrony Lwowa polecam przeczytanie tego artykułu – 1 – 22 listopada 1918 – Obrona Lwowa!