Pomocą organizacyjną i finansową powinni być objęci nie tylko studenci i pracownicy naukowi ukraińskiego i polskiego pochodzenia, którzy opuścili Ukrainę w wyniku działań wojennych na Ukrainie, ale też osoby innych narodowości – głosi stanowisko Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Dokument zawiera również przepisy o studentach i pracownikach naukowych polskiego i ukraińskiego pochodzenia, którzy opuścili Ukrainę 24 lutego, czyli pierwszego dnia inwazji rosyjskiej.
W najnowszej uchwale Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW), która jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, oceniła, że zapisy w ustawie są w pełni uzasadnione.
„Stanowią realną formę pomocy państwa polskiego dla studentów z Ukrainy zamierzających kontynuować studia na uczelniach polskich, dla nauczycieli akademickich, pracowników naukowych i badawczych, pracujących do czasu agresji Rosji w uczelniach, placówkach naukowych i instytutach badawczych w Ukrainie” – napisano.
Rada Główna postuluje jednak objęcie pomocą organizacyjną i finansową studentów i pracowników naukowych z innych krajów, którzy do 24 lutego przebywali na terenie Ukrainy i mieli prawo pobytu na terytorium tego państwa.
„Wyłączenie tej grupy stanowi przejaw dyskryminacji społecznej przez szczegółowe zapisy projektu ustawy i narusza przepisy konwencji międzynarodowych” – napisano.
W myśl ustawy obywatele Ukrainy mogą m.in. ubiegać się o zapomogi, stypendia socjalne i kredyt studencki. Według ustawy polskim i ukraińskim studentom, którzy wjechali na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy od 24 lutego 2022 r., uczelnie mogą uznawać odpowiednie okresy studiów w drodze weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się i będą mogli kontynuować naukę. Osoby te mogą oświadczyć, że studiowały na określonym roku studiów, na danym kierunku i poziomie studiów w uczelni działającej na Ukrainie. Jednocześnie nie będą musiały przedstawić dokumentów poświadczających okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia lub praktyki zawodowe.
Z ustawy wynika, że weryfikację osiągniętych efektów uczenia się przeprowadzą uczelnie, w których wskazani studenci będą się ubiegać się o przyjęcie na studia, zgodnie z ustalonymi przez siebie zasadami.
Z kolei obywatele polscy lub ukraińscy, który przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy od 24 lutego br. i pracowali jako nauczyciele akademiccy lub w charakterze pracownika naukowego i mają wymagany tytuł zawodowy, stopień naukowy, stopień w zakresie sztuki lub tytuł profesora i odpowiednie kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska, będą mogli być zatrudnieniu jako nauczyciele akademiccy na uczelni lub w instytutach badawczych, w tym w Sieci Badawczej Łukasiewicz lub w PAN – bez przeprowadzenia konkursu.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Szymon Zdziebłowski