Od początku września na terenie gminy Łeba prowadzone są prace archeologiczne, mające na celu odkrycie pierwotnego położenia miasta. Zapiski historyczne mówią, że do drugiej połowy XVI wieku, leżało ono w innym miejscu. Teraz badania archeologiczne potwierdzają te zapiski.
Już od dłuższego czasu rodził się pomysł prowadzenia badań archeologicznych na terenie gminy Łeba. Miałyby one potwierdzić historyczne zapiski, że Łeba do drugiej połowy XVI wieku leżała w innym miejscu. W końcu urząd miasta oraz Towarzystwo Historii Łeby sprowadzili firmę archeologiczną, która zajęła się poszukiwaniami.
– To jest na wydmach, tuż przy plaży. Od lat był tutaj wystający kawałek muru. Z zapisków wynikało, że to część starego kościoła. Zrobiliśmy badanie sondą i zdecydowaliśmy, się w końcu kopać – mówi Marek Glegoła, członek Towarzystwa Historii Łeby.
Czytaj także: Poznań: Skarby pod Rynkiem. Archeolodzy odkrywają przeszłość miasta [WIDEO]
Prace archeologiczne wydają się potwierdzać zapiski historyczne. Udało się zejść na głębokość dwóch metrów i odnaleziono fragmenty fundamentów kościoła oraz szczątki ludzkie, które mogą świadczyć o obecności cmentarza w tym miejscu.
– Dokopano się do śladów pierwotnego miasta z okresu średniowiecza, całkowicie wówczas zniszczonego przez żywioł morski i zasypanego przez ruchome piaski. Mieszkańcy w połowie XVI wieku wynieśli się, a miasto odrodziło się w zupełnie innym miejscu, to znaczy w tym, w którym jest obecnie – relacjonuje Marek Glegoła. Dodaje również, że prace trwają dalej, a kolejne odkrycia będą zabezpieczane do dalszych badań.
Czytaj także: 332 lata temu król Jan III Sobieski rozgromił Turków