Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w twarogu sernikowym Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku stwierdzona została obecność bakterii Listeria monocytogenes. Produkt jest wycofywany ze sprzedaży. Osoby, które kupiły skażony twaróg kupili twaróg przestrzegane są przed jego spożyciem, szczególnie bez obróbki termicznej.
„W ramach kontroli właścicielskiej stwierdzone zostały bakterie Listeria monocytogenes w pobranej próbce. Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego producent – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku poinformował organy urzędowej kontroli żywności – Inspekcję Weterynaryjną oraz konsumentów o wycofaniu produktu i możliwości jego zwrotu do miejsca zakupu” – czytamy w komunikacie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Produkt, w którym wykryto bakterię to „Twaróg sernikowy” w opakowaniach 0,5 i 1 kg, produkowany przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Radomiu, o numerze partii 2907185 i terminie przydatności do spożycia do 29 lipca 2018 roku.
GIS ostrzega, że ze względu na zagrożenie dla zdrowia nie należy spożywać – szczególnie bez obróbki termicznej – twarogu o numerze partii podanym w komunikacie.
Groźne konsekwencje
Listeria monocytogenes jest jednym z najbardziej zjadliwych patogenów przenoszonych przez żywność (20 do 30 procent infekcji kończy się śmiercią), na przykład w Stanach Zjednoczonych jest ona odpowiedzialna za około 2500 zachorowań i 500 zgonów rocznie (9,7 przypadków zachorowań na milion mieszkańców), powodując tym samym większą śmiertelność niż salmonella czy Clostridium botulinum.
Ze względu na chorobotwórczość L. monocytogenes związaną z zapaleniem opon mózgowych u noworodków (zakażenie drogą transwaginalną) nie zaleca się kobietom w ciąży spożywania miękkich serów takich jak brie, camembert bądź feta, które mogą być skażone tymi bakteriami. Jest to trzecia z najczęstszych przyczyn zapalenia opon mózgowych u noworodków.
Zakażenie bakterią L. monocytogenes powoduje listeriozę. Jej główne objawy to sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, wrzód rogówki, zapalenie płuc oraz infekcje macicy u ciężarnych kobiet, które mogą prowadzić do poronień (drugi trymestr ciąży) bądź wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.
W przypadku wystąpienia zapalenia opon mózgowych i mózgu ogólna śmiertelność może sięgać 70%, przy sepsie 50%, przy zakażeniach okołoporodowych i noworodków powyżej 80%. Zakażenia podczas ciąży są dla matki zazwyczaj niezagrażające życiu. Leczenie obejmuje parenteralne podawanie penicyliny bądź ampicyliny. U osób uczulonych na penicylinę z powodzeniem stosuje się kotrimoksazol.