Mark Saltzman w wywiadzie dla internetowego magazynu Queerty zasugerował, że postacie Bert i Ernie tworzą parę gejów. Twórca „Ulicy Sezamkowej” przyznał, że były one inspirowane jego osobistą relacją z filmowcem Arnoldem Glassmanem.
Fani „Ulicy Sezamkowej od dłuższego czasu dyskutowali o prawdopodobieństwie homoseksualnej relacji pomiędzy Bertem i Ernim, którzy wspólnie zajmowali mieszkanie. Mark Saltzman, który od 1984 roku pracował jako scenarzysta „Ulicy Sezamkowej” twierdzi, że Bert i Ernie tworzą parę kochanków.
– „Zawsze bez ukrytego celu czułem, że oni byli parą” – odparł Saltzman, odpowiadając na pytanie o orientację seksualną bohaterów. Według niego, postaci tych nie da się osadzić w innym kontekście.
Twórcy produkcji dementują: Bert i Ernie to przyjaciele
Na zamieszanie powstałe po wywiadzie Marka Saltzmana zareagowała Sesame Workshop – amerykańska organizacja odpowiedzialna za produkcję edukacyjnych programów dla dzieci. W opublikowanym na Twitterze oświadczeniu jej przedstawiciele zaprzeczyli, jakoby Bert i Ernie byli parą gejów.
Podkreślili, że Bert i Ernie „są najlepszymi przyjaciółmi„. „Stworzono ich, aby uczyć, że ludzie mogą się przyjaźnić z tymi, którzy są od nich inni” – czytamy na profilu organizacji.
„Mimo, że są identyfikowani jako postacie płci męskiej, które posiadają wiele ludzkich cech, to wciąż tylko kukiełki, które nie mają żadnej orientacji seksualnej” – podkreślają przedstawiciele Sesame Workshop.
Ulica Sezamkowa
Ulica Sezamkowa to amerykański telewizyjny program edukacyjny dla dzieci, który zyskał dużą popularność w USA oraz wielu innych krajach świata. Stanowił wzór dla późniejszych programów tego typu. Jest dobrym przykładem wykorzystania edukacji rozrywkowej w procesie edukacji społecznej najmłodszych.
Ulica Sezamkowa ma ponad 4300 odcinków. Cechą charakterystyczną programu jest udział muppetów, które opracował znany amerykański lalkarz Jim Henson.
W Polsce w pierwszej połowie lat 90. TVP2 emitowała amerykańską Ulicę Sezamkową w wersji z lektorem (którym był Andrzej Matul), po czym jej emisję zakończono. W 1997 roku zastąpiła ją nakręcona przez TVP w roku 1996 polska wersja programu, którego bohaterami są smok Bazyli i owieczka Beata. W 1998 roku z nową postacią – Pędzipotworem nakręcono kolejne odcinki.
Zobacz także: Cejrowski o afrodyzjakach w telewizji dla dzieci. TVP wyciąga konsekwencje