W jaki sposób można upamiętnić Bitwę Warszawską? Na przykład budując wielki łuk triumfalny, łączący oba brzegi Wisły – zwolennikiem takiego pomysłu jest znany satyryk Jan Pietrzak. Podczas rozmowy w telewizji wPolsce.pl zaprezentował pomysł i podał szczegóły dotyczącej budowli…
Na początku czerwca informowaliśmy, że powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie (pod Warszawą). Z doniesień wynikało, że projekt miałoby sfinansować MON, a jego koszt może wynieść nawet 100 mln zł. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ
Okazuje się, że sama zapowiedź budowy muzeum niektórym nie wystarcza. Jakiś czas temu pojawił się pomysł budowy gigantycznego łuku triumfalnego, którym można upamiętnić słynny Cud nad Wisłą. Wśród zwolenników budowli jest znany satyryk Jan Pietrzak. W rozmowie z telewizją wPolsce.pl opowiedział o kulisach pomysłu.
Jego zdaniem wielkim problemem jest fakt, że Warszawa nie ma właściwie żadnego pomnika, który upamiętniałby zwycięstwo. „W Warszawie jest jedynie pomnik zwycięstwa Stalina, pałac Stalina. Ten pałac Stalina odpowiada dzisiejszym władzom stolicy i oni nie chcą innego” – powiedział.
Okazuje się, że pierwsze plany zakładały budowę monumentalnego łuku, który połączyłby ze sobą dwa brzegi Wisły. Z uwagi na problemy ze znalezieniem terenu odpowiedniego dla takiej budowli, plany trzeba było przekształcić.
„Były straszne kłopoty ze znalezieniem działki w tej materii miejskiej. W końcu współpracownik Towarzystwa Patriotycznego, architekt Marek Skrzyński wynalazł taki projekt, że jak zbudujemy łuk w Wiśle, to będziemy jak najmniej podlegać władzom Warszawy, ponieważ Wisła w małym stopniu administracyjnym podlega miastu” – powiedział Pietrzak.
Zdradził również, że łuk będzie miał olbrzymie rozmiary (150-200 metrów). „Łuk wygląda trochę jak baszta obronna, fragment murów. Jednym słowem nawiązuje do polskiej historii” – powiedział.
Przypomnijmy, że Bitwa Warszawska, zwana również Cudem nad Wisłą miała miejsce w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Była kulminacyjnym momentem podczas wojny polsko-bolszewickiej, który zdecydował o zachowaniu przez Polskę niepodległości.