Inicjatorzy apelu – Fundacja „Paradis Judaeorum” – wysłali list do Prymasa Polski, abpa Wojciecha Polaka. Proszą oni hierarchę o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Witolda Pileckiego.
Czytaj także: Rondo Pileckiego w Kędzierzynie-Koźlu
Przedstawiciele fundacji uważają bohaterskiego Ochotnika do Auschwitz za jeden z najwspanialszych przykładów Chrystusowej miłości bliźniego. Jako argument rozpoczęcia procesu wyniesienia na ołtarze rotmistrza Pileckiego, podają powszechność kultu, jakim nie tylko w wielu diecezjach, ale w wielu krajach otoczona jest postać Witolda Pileckiego.
Czytaj także: Rotmistrz Witold Pilecki - bohater, który walczył do końca. Jego proces rozpoczął się 70 lat temu!
Do listu załączono 90 stron materiałów ukazujących starania „Paradis Judaeorum” o beatyfikację rotmistrza. W 2008 r. prosili o to papieża Benedykta XVI, a pięć lat później zwrócili się do Ojca Świętego Franciszka. Fundacja apelowała też do hierarchów kościelnych z archidiecezji krakowskiej, aby szczątki poległego z rąk komunistów Pileckiego przenieść na Wawel.
Witold Pilecki to polski bohater. Uczestniczył w polsko-bolszewickim konflikcie zbrojnym w 1920 r. i wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r. W 1940 r. dobrowolnie zgłosił się na ochotnika do Auschwitz by budować tam konspirację. W 1943 r. uciekł z obozu, a swoje raporty przekazał dowództwu Armii Krajowej i aliantom. W 1947 r. został aresztowany przez komunistów. Po śledztwie obfitującym w okrutne tortury wykonano na nim wyrok śmierci poprzez strzał w tył głowy (1948).
Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy w 1990 r. 16 lat później prezydent III RP, Lech Kaczyński, odznaczył go pośmiertnie orderem Orła Białego.