Ataki motywowane religią islamską to rzeczywistość, do której coraz bardziej przyzwyczajają się mieszkańcy dużych europejskich miast. Tymczasem do podobnych zdarzeń dochodzi również w innych częściach świata zachodniego. W miejscowości Fresno w Kalifornii zamachowiec otworzył ogień do przechodniów zabijając trzy osoby. Według świadków, podczas ataku miał krzyczeć „Allahu Akbar!”.
W godzinach porannych w kalifornijskiej miejscowości Fresno doszło do strzelaniny. 39-letni Muhammad Kori Ali oddał ponad 16 strzałów w kierunku przechodniów. Zbliżył się również do zaparkowanej ciężarówki i strzelił do latynoskiego kierowcy. Trzy osoby z poważnymi obrażeniami zostały przewiezione do szpitala. Niestety w wyniku odniesionych ran zmarły. Według służb, dwie z ofiar prawdopodobnie były klientami katolickich organizacji charytatywnych.
Sprawca morderstwa został zatrzymany przez policję kilka godzin po zdarzeniu. Okazał się nim czarnoskóry 39-latek. Jak twierdzą świadkowie, podczas operacji funkcjonariuszy, zamachowiec miał krzyczeć „Allahu Akbar!” oraz grozić, że jego życiowym celem jest zabicie jak największej liczby białych Amerykanów.
Czytaj także: Pogrom kielecki – jak było naprawdę?
Amerykańska policja jednak odrzuciła teorię zamachu terrorystycznego. Zdaniem funkcjonariuszy, przesłuchanie sprawcy jasno dowodzi, że podłożem dokonanej przez niego zbrodni były uprzedzenia rasowe względem białej ludności. Sam 39-latek przyznał się do popełnionego czynu i miał stwierdzić, że planował zabicie o wiele większej liczby osób i przyznał, że jego plan nie powiódł się w pełni.
Suspect in custody after 3 people shot dead, Fresno police say https://t.co/lmGDZu6l5Z pic.twitter.com/I50m9KWS1R
— CBS News (@CBSNews) 19 kwietnia 2017
Po wstępnej analizie aktywności sprawcy w mediach społecznościowych, okazało się, że mężczyzna często publikował treści wzywające przedstawicieli ludności czarnoskórej do walki o swoją godność i pozycję. Morderca był znany policji. Dawniej odpowiadał przed sądem m.in. za powiązania z grupami przestępczymi.
Źródło: wprost.pl
Fot.: Wikimedia/Checkingfax