„Rzeczpospolita” opublikowała wyniki świątecznego sondażu przeprowadzonego przez SW Research. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące tradycji malowania pisanek na Wielkanoc.
Okazuje się, że większość Polaków kultywuje zwyczaj malowania pisanek na Wielkanoc. Według badania robi to 54 proc. Polaków. Najczęściej są to kobiety, osoby w wieku 35-49 lat, ankietowani o dochodach poniżej 1000 zł netto, osoby z małych miast. Tradycja malowania jaj na Wielkanoc jest ciągle silna, ale 40 proc. Polaków deklaruje, że tego nie robi.
Tradycja malowania pisanek
Zwyczaj ten jest szczególnie trwały w niektórych grupach społecznych. Jak zwraca uwagę Piotr Zimolzak z SW Research, pisanki maluje 62 proc. kobiet, 58 proc. badanych w wieku 35-49 lat, 60 proc. ankietowanych o dochodzie netto poniżej 1000 zł i aż 66 proc. badanych z miast do 20 tys. mieszkańców.
– „Liczne badania etnografów potwierdzają, że istniało w Polsce kilkanaście mitów uzasadniających malowanie jaj. Np. polscy chłopi wierzyli, że jaja barwi się na czerwono, ponieważ gdy Jezus umarł na krzyżu, to jajka w domu Marii Magdaleny zostały zbryzgane jego krwią i zrobiły się czerwone” – tłumaczy dr Grzegorz Odoj, etnolog z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Czytaj także: Najlepiej przyswajalne przez człowieka substancje odżywcze pochodzą z jaj
Źródło: tvp.info, wMeritum.pl