Daniel Martin wygrał Giro di Lombardia, ostatni akt tegorocznej rywalizacji. Problemy z mięśniami miał Michał Kwiatkowski i nie liczył się w końcowej walce o zwycięstwo.
„Wyścigiem spadających liści” kolarze zakończyli sezon kolarski w Europie. Po raz pierwszy w tęczowej koszulce oglądaliśmy Michała Kwiatkowskiego. Trasa Lombardii przypominała tą z Ponferrady. Kolarze musieli pokonać 254 km z Como do Bergamo. Pięć kilometrów przed metą znajdował się ostatni podjazd, po którym zawodnicy zjeżdżali w kierunku mety.
Na ucieczkę zdecydowali się dziś: Tiziano Dall’Antonia (Androni), Francesco Gavazzi (Astana), Jeremy Roy (FDJ.fr), Jan Polanc (Lampre-Merida), Andrea Fedi (Neri), Romain Guillemois (Europcar), Paul Voss (NetApp Endura), Sergio Paulinho (Tinkoff-Saxo), Mathias Brandle (IAM Cycling), Angelo Pagani (Badiani CSF) oraz Miguel Angel Rubiano (Columbia). Mimo dziesięciominutowej przewagi, zawodnicy zostali złapani na przedostatnim podjeździe.
Czytaj także: Starcie tytanów na francuskich drogach, czyli nadciąga Wielka Pętla!
Na zjazdach z Berbenno na czoło stawki wysunęli się Leopold Konig (NetApp Endura), Ben Hermans (BMC Racing) i Pieter Weening (Orica GreenEdge). Peleton mocno się skurczył, a czujnie kręcił w nim Michał Kwiatkowski. Jednak tuż przed ostatnim wzniesieniem mistrz świata wyraźnie zwolnił i odpadł z dalszej rywalizacji. Przyczyny słabości „Kwiatka” nie są znane, ale wstępnie mówi się o skurczach, które uniemożliwiły dalszą jazdę.
Tymczasem na czele wyścigu znalazł się Tim Wellens, którego ścigali faworyci z Philippem Gilbertem na czele. Jednak największym sprytem wykazał się Dan Martin, który zaatakował 700 metrów przed metą. Irlandczyk świetnie wykorzystał chwilę zawahania rywali i sięgnął po prestiżowe zwycięstwo.
Wyniki:
1. Daniel Martin (GRS) 6:25:33
2. Alejandro Valverde (MOV) a 1″
3. Rui Costa (LAM) m.t.
4. Tim Wellens ()LTB) m.t
5. Samuel Sánchez (BMC) m.t.
6. Michael Alnasini (OGE) m.t.
7. Philippe Gilbert (BMC) m.t.
8. Joaquín Rodríguez (KAT) m.t.
9. Fabio Aru (AST) m.t.
10. Rinaldo Nocentini (ALM) a 14″
Źródło zdjęcia: Wikimedia