Te przepisy mogą okazać się prawdziwą rewolucją jeśli chodzi o bankowość w naszym kraju. Od 8 sierpnia banki i SKOK-i mają obowiązek oferować tzw. rachunek podstawowy, za który nie trzeba będzie uiszczać żadnej opłaty.
Od teraz każdy w Polsce będzie mógł cieszyć się darmowym kontem bankowym. Jednocześnie brak opłat za prowadzenie konta przestanie być hasłem reklamowym, którym tak chętnie chwaliły się banki. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które zobowiązują wszystkie placówki do wprowadzenia tzw. rachunku podstawowego.
Jak wyjaśnia główny analityk Expandera, Jarosław Sadowski w rozmowie z Business Insider Polska, za prowadzenie konta ani wydanie karty banki nie będą mogły w tym przypadku naliczać żadnych opłat. „Za korzystanie z takiego konta oraz za wydaną do niego kartę nie będzie można naliczać opłat. Dodatkowo, za darmo będzie można wykonać co miesiąc 5 wypłat z bankomatów, nawet z tych, które nie należą do danego banku. Często darmowe będą również przelewy” – informuje.
Rachunki będą posiadały swoje ograniczenia. Najważniejszy jest fakt, że w czasie, gdy rachunek podstawowy będzie otwarty, nie będzie można posiadać innych kont. „Darmowe rachunki nie będą oczywiście pozbawione pewnych ograniczeń. Najważniejszym będzie to, że w trakcie jego zakładania i przez cały czas, kiedy będziemy go posiadać, nie możemy mieć innego konta. Wyjątkiem są te walutowe, które nie będą zabronione. Wystarczy więc zamknąć stary rachunek i już będzie można otworzyć nowy – bezpłatny” – poinformował Jarosław Sadowski.
Czytaj także: PKO BP zapowiada podwyżki opłat dla firm
Banki w przypadku rachunków podstawowych będą mogły naliczać opłaty jedynie za niektóre usługi. Wśród nich można wymienić transakcje transgraniczne, a więc dokonywane poza Polską. Bank może też wprowadzić opłaty za wypłaty z bankomatów i dokonywanie przelewów, ale jedynie w przypadku, gdy będzie to szósta lub kolejne wypłata albo przelew.
Czytaj także: Jest najnowsza prognoza cen paliw. Kierowcy mogą odetchnąć!