Na pierwszy rzut oka to samo piwo, jednak w składzie znalazła się różnica. Nagłośniona na portalu Wykop sprawa zawartości piwa Desperados w Polsce i Niemczech wywołała wielką dyskusję w sieci. Wirtualna Polska postanowiła zapytać specjalistów, jak zastosowane przez producenta zmiany wpływają na nasz organizm.
Sprawę różnic w składzie nagłośnił jeden z użytkowników portalu Wykop. „W polskim Desperadosie nie ma ani grama cukru. Jest za to syrop glukozowo-fruktozowy, na trzecim miejscu po wodzie i słodzie jęczmiennym. Dodatkowo syrop glukozowy” – napisał.
Do swojego wpisu dołączył zdjęcia etykiet obu produktów. Różnica wydaje się niewielka. Powstaje jednak pytanie, dlaczego producent zdecydował się na zastąpienie cukru w Polsce? Portal Wirtualna Polska opublikował oświadczenie Grupy Żywiec w tej sprawie. To właśnie ten browar odpowiada za dystrybucję piwa Desperados w Polsce.
„Desperados jest marką międzynarodową, ale poszczególne kraje mają możliwość dostosowywania receptury do preferencji konsumentów na lokalnych rynkach” – czytamy w oświadczeniu. Co więcej, tego rodzaju działania są zgodne z prawem.
Potwierdza to Andrzej Ganter z Polskiej Federacji Producentów Żywności. Surowiec jest zgodny z obowiązującymi przepisami, natomiast różnica pomiędzy syropem a cukrem – jego zdaniem – jest niewielka.
Jak różnica w składzie wpływa na zdrowie?
Zastąpienie cukru syropem glukozowo-fruktozowym, zdaniem niektórych dietetyków, jest rozwiązaniem gorszym dla naszego organizmu. Według nich syrop szybciej zamienia się w tłuszcz, co z kolei sprawia, że łatwiej wpaść w otyłość.
Istnieją nawet opinie, że syrop może odpowiadać za blokowanie receptora w mózgu, który wysyła sygnał informujący o najedzeniu. O opinię w tej sprawie została poproszona dietetyczka dr Agnieszka Jarosz – kierowniczka Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w Instytucie Żywności i Żywienia.
„Negatywny wpływ na organizm syropów glukozowych i cukru jest porównywalny. Choć pojawiają się opinie, że syrop jest gorszy, bo może wytwarzać większą insulinooporność” – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską.
„Syrop bardzo szybko się wchłania, a jego nadwyżka powoduje bardzo szybką przemianę w magazyn tłuszczowy. Dlatego należy go unikać. Jednak tak się dzieje z każdą energią, której mamy nadmiar” – dodaje.
Specjalistka wyjaśnia również, dlaczego producenci decydują się na stosowanie zamiennika cukru. Okazuje się, że kluczową rolę może tu odgrywać ekonomia. Syrop jest tańszy niż cukier, dodatkowo jego produkcja jest prostsza.