Dowództwo Generalne RP wydało oficjalny komunikat ws. rakiet, które spadły na terytorium Polski. To odpowiedź na wpisy niektórych internautów.
– Celowo lub nie, Rosjanie przetestowali system obrony przeciwrakietowej NATO. Ten test oblaliśmy na całej linii. I Rosjanie o tym wiedzą – pisał wczoraj na Twitterze, w obliczu wydarzeń w Przewodowie, Marcin Wyrwał dziennikarz serwisu Onet.pl.
Celowo lub nie, Rosjanie przetestowali system obrony przeciwrakietowej NATO. Ten test oblaliśmy na całej linii. I Rosjanie o tym wiedzą.
— Marcin Wyrwał (@Wyrwal) November 15, 2022
Po tym wpisie w sieci zawrzało. Wiele osób krytykowało przedstawiciela redakcji serwisu internetowego, który zajmuje się relacjonowaniem wydarzeń na Ukrainie. W efekcie głos zabrało nawet Dowództwo Generalne Wojska Polskiego.
Dowództwo Generalne wydaje oficjalny komunikat ws. wybuchów w Przewodowie
Wpis dotyczący wydarzeń w Przewodowie został opublikowany na oficjalnym profilu Dowództwa Generalnego Wojska Polskiego w serwisie społecznościowym Twitter. Jest to swoista odpowiedź na wpis Marcina Wyrwała, ale także innych osób, które forsowały tę tezę.
Żadna armia nie dysponuje systemem obrony powietrznej, który chroni terytorium całego kraju. Atak rakietowy charakteryzuje się punktowym uderzeniem w wybrany cel, a nie niszczeniem wielu celów na dużych obszarach. Zadaniem systemów jest m. in. obrona infrastruktury krytycznej.
— Dowództwo Generalne (@DGeneralneRSZ) November 16, 2022
Wcześniej, w podobnym tonie, pod wpisem Wyrwała, wypowiadał się ekspert Dawid Kamizela. – Żaden system obrony powietrznej (nawet kraju tak małego i tak bogatego jak Izrael) nie jest w stanie ochronić terytorium całego kraju. Ktoś kto twierdzi inaczej jest w najlepszym razie ignorantem – pisał.
Żeby osadzić w kontekście.
— Dawid Kamizela (@DawidKamizela) November 15, 2022
Grafika sprzed lat prezentująca przykładowe ugrupowanie systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu (czyli współcześnie systemu Wisła) w postaci 12 planowanych wtedy do kupienia baterii co było bardzo dużą i nie osiągalną dla wielu krajów opcją.
2/ pic.twitter.com/UTBVzHuoHL