Do prawdziwego dramatu doszło w diecezji opolskiej. Okazuje się, że trzech księży pełniących posługę w jej ramach zmarło jednego dnia.
Tragiczną informację przekazał dziś mediom rzecznik diecezji opolskiej. Poinformował on, że jednego dnia, 22 listopada, zmarło aż trzech duchownych, którzy pełnili posługę w ramach wspomnianej kościelnej jednostki administracyjnej.
Zmarli to: ks. dr Zygmunt Nabzdyk, ks. Ryszard Michalik oraz ks. Józef Wojtasek. W chwili śmierci mieli kolejno 90, 57 oraz 67 lat. Wszyscy trzej zakazili się koronawirusem, a następnie zapadli na Covid-19. Przebieg choroby w ich przypadku miał na tyle ciężki charakter, że nie dało się ich uratować.
Informacja o śmierci duchownych została opublikowana również na stronie internetowej diecezji opolskiej. Znalazły się tam także krótkie notki biograficzne wszystkich zmarłych.
Covid-19. Trzej księża zmarli jednego dnia
Pierwszy ze zmarłych, ks. Józef Wojtasek urodził się 26 XI 1953 r. w Czarnowąsach. Dzięki jego zaangażowaniu w 1988 r. został ukończony nowy kościół parafialny w Moszczance (poprzedni uległ zniszczeniu w wyniku działań wojennych w 1945 r. i na cele świątyni zaadaptowano przedwojenną restaurację „Unter den Linden”) i nowa plebania oraz wzniesiony nowy kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa na cmentarzu parafialnym w Moszczance, który został poświęcony w 1995 r. W latach 1992-1997 pełnił funkcję wicedziekana dekanatu Prudnik. Biskup Opolski nadał mu w 1995 r. tytuł dziekana honorowego.
Covid-19 był również przyczyną śmierci 57-letniego ks. Ryszarda Michalika, który w 2003 roku został mianowany proboszczem parafii św. Klemensa Rzymskiego w Rusocinie. W latach 2014–2016 był proboszczem w parafii św. Antoniego w Zdzieszowicach, a od 2016 r. posługiwał w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej.
Ks. dr Zbigniew Nabzdyk miał 90 lat. W latach 1988-2008 był duszpasterzem inteligencji i zarazem opiekunem Klubów Inteligencji Katolickiej. W ramach diecezji pełnił również funkcje referenta ds. powołań, był członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej, Komisji ds. Konserwacji Zabytków i Budownictwa Sakralnego i Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Przez wiele lat przewodził Unii Apostolskiej Kleru w diecezji opolskiej – stowarzyszeniu dla duchownych diecezjalnych, którzy zobowiązują się, wzajemnie się wspierając, realizować w pełni życie według Ducha, poprzez pełnienie posługiwania. Był także promotorem sprawiedliwości w etapie diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego Marii Luizy Merkert i Franciszki Werner (1984-1997). W 1981 r. otrzymał tytuł honorowy kapelana Jego Świątobliwości. W 2008 przeszedł na emeryturę.
Więcej informacji TUTAJ.