Działacz szczecińskiej bezpieki w okresie 1972-1990 usłyszał zarzuty dopiero po kilkudziesięciu latach. W dniu 21 maja 2014 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie w sprawie IV Ka 72/14 rozpoznał apelacje wniesione przez prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej Andrzeja Pozorskiego i zaostrzył wyrok sądu pierwszej instancji z dnia 8 kwietnia 2013 r. dla Jarosława Wernikowskiego za bezprawne pozbawienia wolności osób internowanych pomiędzy 12 a 17 grudnia 1981 r. z kary 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres lat 3 na karę 2 lat pozbawienia wolności, bez warunkowego jej zwieszenia.
Jarosław Wernikowski w grudniu 1981 r. był Komendantem Wojewódzkim MO w Szczecinie, a po 1983 r. szefem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych, aż do 1990 r. 12 grudnia 1981 r. podpisał decyzję o zatrzymaniu wytypowanych przez Służbę Bezpieczeństwa działaczy Solidarności twierdząc, że działał zgodnie z obowiązującym prawem. Według Instytutu Pamięci Narodowej 13 grudnia 1981 r. prawo o wprowadzeniu stanu wojennego jeszcze nie obowiązywało, bo Dziennik Ustaw z odpowiednim dekretem został opublikowany 16 grudnia 1981 r.
Czytaj także: Leszek Bubel w układzie. Materiał Fundacji LEXNOSTRA
Obrońca oskarżonych mecenas Bartłomiej Sochański zapowiedział, że będzie doradzał złożenie skargi kasacyjnej z wnioskiem o odstąpienie od wykonywania kary na czas trwania postępowania kasacyjnego. Jego zdaniem żaden komendant Milicji Obywatelskiej nie mógł przypuszczać, że decyzje o internowaniach nie mają podstawy prawnej.
W chwili obecnej przedmiotowy wyrok jest prawomocny i należy oczekiwać jego wykonania w postaci odbycia przez Jarosława Wernikowskiego orzeczonej kary dwóch lat pozbawienia wolności.