Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń i innych ustaw, w tym ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Projekt ministerstwa sprawiedliwości zakłada, że przyłapani na spożywaniu alkoholu w miejscu publicznym mogą zostać ukarani ograniczeniem wolności. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kara ograniczenia wolności trwa miesiąc.
Zgodnie z przepisami obecnie obowiązującej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazuje się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych m.in. na terenie szkół, zakładów pracy, w komunikacji publicznej z wyjątkiem wagonów restauracyjnych, a także na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu. Do tej pory za wykroczenie związane ze spożyciem alkoholu w tych miejscach ustawa przewidywała tyko karę grzywny.
Za nowy projekt odpowiedzialny jest wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Resort przekonuje, że zmiany w ustawie zakładają przemodelowanie sankcji karnych w celu „szybszego i bardziej efektywnego rozpoznawania spraw o wykroczenia”.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny – czytamy na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
.@MS_GOV_PL proponuje karę ograniczenia wolności (do 1 miesiąca) za picie „pod chmurką”, wcześniej była jedynie grzywna pic.twitter.com/vsdEFWPoDc
— Marcin Wolny (@wolny_m) 6 lipca 2017
Wykonanie kary ograniczenia wolności ma na celu wzbudzenie w skazanym woli kształtowania jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego (art. 53 § 1 k.k.w.). Stanowi nieizolacyjną alternatywę dla krótkoterminowego pozbawienia wolności. Stosowana jest wyłącznie za stosunkowo drobne występki. Jej zaletą jest to, że sprawca drobnego przestępstwa nie trafia do zakładu karnego, gdzie mógłby ulec dalszej demoralizacji, natomiast wynikający z niej obowiązek pracy lub potrącanie części wynagrodzenia za pracę stanowi dla niego realną dolegliwość.
Projekt jest obecnie na etapie opiniowania. Co o nim sądzicie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!
Źródło: polsatnews.pl, Twitter.com/MarcinWolny, wikipedia.org