Antoni Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa Donalda Tuska. Szef MON zarzuca byłemu premierowi tzw. „zdradę dyplomatyczną”. Do tej sprawy postanowił odnieść się dziennikarz „Gazety Wyborczej” – Bartosz Wieliński.
Zamieszanie wokół Tuska
Czytaj także: Magdalena Fitas-Dukaczewska wezwana na przesłuchanie ws. zdrady dyplomatycznej
Przypomnijmy, że o Donaldzie Tusku zrobiło się głośno wraz z wyborami na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej. Polski rząd, po wielu miesiącach spekulacji, postanowił nie udzielić poparcia byłemu premierowi i wysunął kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego. Spotkało się to z ostrą krytyką polityków i mediów z całej Europy. Jak się okazało, Donald Tusk i tak został wybrany.
Zawiadomione do prokuratury
Część polityków Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywało, że Tuskowi powinny zostać postawione zarzuty. Złożenie zawiadomienia w tej sprawie deklarował jeszcze w ubiegłym roku szef MON. Uczynił to jednak niedawno. Chodzi m.in. o umowę pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej w sprawie wyjaśniania okoliczności katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Tuż po tragedii, rząd koalicji PO-PSL oparł wyjaśnianie sprawy o tzw. konwencję chicagowską, czyli Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Zgodnie z nią, katastrofa została zakwalifikowana jako wypadek samolotu cywilnego, z czym nie zgadza się Macierewicz. Szerzej o tym pisaliśmy tutaj.
Zestawienie gen. Andersa i Tuska
Do zamieszania wokół Tuska i oskarżeń o zdradę dyplomatyczną postanowił odnieść się dziennikarz „Gazety Wyborczej” – Bartosz Wieliński.
Pozwolę sobie przypomnieć, że były już w historii Polski władze robiące zdrajców z porządnych i zasłużonych ludzi, których się bardzo bały
– napisał na Twitterze, udostępniając fragment artykułu i zdjęcie gen. Władysława Andersa. Mogą to Państwo zobaczyć poniżej:
Pozwolę sobie przypomnieć, że były już w historii Polski władze robiące zdrajców z porządnych i zasłużonych ludzi, których się bardzo bały pic.twitter.com/9n0XUv9NLW
— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) 21 marca 2017
Przypomnijmy, że dowódca II Korpusu Polskiego był w latach PRL postacią symboliczną. W okresie stalinowskim jego imię było wielokrotnie szargane. We wrześniu 1946 roku, Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej pozbawił Andersa polskiego obywatelstwa i stopnia generalskiego.
Co Państwo sądzą o takim zestawieniu?
Źródło: wmeritum.pl/Twitter.com
Fot. Wikimedia/Mach240390 i Andrzej Barabasz oraz Twitter.com