Dziś mija 72. rocznica japońskiego ataku na amerykańską bazę Pearl Harbor na Oceanie Spokojnym. 7 grudnia 1941 roku rozpoczął się nalot Cesarskiej Marynarki Japonii, dowodzonej przez admirałów Isoroku Yamamoto i Chūichi Nagumo, na pozycje floty US Navy stacjonującej na Hawajach. Wydarzenie to powszechnie tratuje się jako początek wojny na Pacyfiku.
W wyniku japońskiej agresji flota Stanów Zjednoczonych poniosła znaczne, choć nie mające większego wpływu na dalsze działania wojenne straty. Operacja została przeprowadzona za pomocą lotnictwa Cesarskiej Marynarki Wojennej wspieranej przez miniaturowe okręty podwodne. Bezpośrednio w ataku brało udział 414 samolotów torpedowych i bombowców morskich startujących z 6 lotniskowców (Akagi, Kaga, Hiryū, Sōryū, Zuikaku, Shōkaku) stacjonujących w pewnej odległości od portu. Flota US Navy znajdująca się wtedy w bazie składała się z 8 pancerników, 8 krążowników, 30 niszczycieli, 4 okrętów podwodnych i 50 innych mniejszych jednostek różnego typu. Bezpośredniemu zniszczeniu uległy pancerniki USS „Arizona”, USS „Oklahoma” i USS „Utah”. Te dwa ostatnie mimo podniesienia z dna nie nadawały się do remontu i tym samym zostały wycofane ze służby. Pozostałe jednostki pomimo licznych uszkodzeń udało się wyremontować i część z nich wróciła jeszcze do działań wojennych w latach 1942 – 1945. Straty japońskie były niewielkie i ograniczyły się do 29 samolotów i 5 miniaturowych okrętów podwodnych.
Pomimo początkowego wrażenia wielkiego sukcesu, dowództwo floty Cesarstwa Japonii zrozumiało, że znaczenie tego ataku było niewielkie. Nie udało się zatopić lub poważnie uszkodzić żadnego z amerykańskich lotniskowców, które wyszły z portu kilka dni wcześniej. Nie zniszczono również infrastruktury portu ani dużych składów paliwowych mogących dalej zasilać jednostki US Navy. Straty poniesione przez Stany Zjednoczone w skali nadchodzącego długofalowego konfliktu nie były dotkliwe i pozwalały na prowadzenie działań wojennych z pełną siłą. Konsekwencją ataku było ogłoszenie dzień później przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta orędzia do narodu i wystąpienie do amerykańskiego kongresu o zgodę na rozpoczęcie działań wojennych przeciwko Cesarstwu Japonii.
Czytaj także: Początek wojny na Pacyfiku, czyli rocznica ataku na Pearl Harbor
Foto. commons.wikimedia.org