W środę, 10 kwietnia, rozpoczął się tegoroczny egzamin gimnazjalny. Uczniowie mierzyli się z nim w cieni strajku nauczycieli. Wśród zadań pojawiła się między innymi rozprawka na temat obrony własnych przekonań.
O godzinie 11:00 rozpoczął się tegoroczny egzamin gimnazjalny z języka polskiego. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że mimo trwającego strajku nauczycieli, egzamin odbył się bez przeszkód. Wyjątkiem była jedna szkoła w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie faktycznie uczniowie nie napisali egzaminu.
Wśród zadań egzaminacyjnych z języka polskiego była rozprawka. W tym roku uczniowie odpowiadali na pytanie dotyczące obrony własnych przekonań. „Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy warto bronić własnych przekonań. W argumentacji posłuż się przykładami z literatury” – brzmi polecenie.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Egzamin to jednak nie tylko rozprawka. Uczniowie musieli odpowiadać między innymi na pytania dotyczące tekstów, w tym fragmentu „Kamieni na szaniec”, fraszki Jana Izydora Sztaudyngera pt. „Skarga zmiętego” oraz wiersza Anny Kamieńskiej pt. „Śmieszne”.
Egzamin z języka polskiego można zobaczyć TUTAJ.
Egzamin z historii i WOS
Po południu uczniowie pisali egzamin gimnazjalny z historii oraz wiedzy i społeczeństwa. Tutaj musieli wykazać się umiejętnością między innymi analizą tekstów i map, wiedzą na temat Polski pierwszych Piastów, konfliktów religijnych oraz stylów w architekturze.
Z kolei w części dotyczącej wiedzy o społeczeństwie gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą na temat rozliczania PIT oraz prawa wyborczego.
Egzamin z historii i WOS można zobaczyć TUTAJ.
Czytaj także: Szydło o strajku nauczycieli. Podziękowała za organizację dzisiejszych egzaminów
Źr.: CKE