Zakończył się egzamin gimnazjalny z historii i wiedzy o społeczeństwie. Jeszcze dzisiaj uczniowie będą musieli zmierzyć się z językiem polskim. Zobaczcie, z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć.
Ponad 340 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło w środę po godzinie 9.00 do egzaminu, który ma sprawdzić ich wiedzę humanistyczną. Jak powiedział PAP w środę przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, do CKE dotarły sygnały z okręgowych komisji egzaminacyjnych, że w kilku szkołach z powodu braku prądu w wyniku opadów śniegu egzamin może być opóźniony.
Na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie mają 60 minut (dyslektycy 80 minut). Następnie będą mieli przerwę do godz. 11.00, po której przystąpią do rozwiązywania bloku zadań z języka polskiego. Ta część egzaminu potrwa 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).
Czytaj także: Kochanowski, Sherlock Holmes i rozprawka o marzeniach. Zobaczcie arkusze z języka polskiego na egzaminie gimnazjalnym
Na części z historii i wiedzy o społeczeństwie uczniowie musieli zmierzyć się z 25 zadaniami. Sprawdzono przekrojowo ich wiedzę z historii różnych epok. Pojawiały się m.in. pytania o architekturę starożytną, postacie, nie zabrakło również map takich jak polska sieć kolejowa w 1914 roku czy Rzeczpospolita Obojga Narodów po wojnach z XVII wieku. Jeśli chodzi o wiedzę o społeczeństwie to poruszano takie zagadnienia jak choćby szara strefa czy dochody Unii Europejskiej.
Arkusz z zadaniami z historii i wiedzy o społeczeństwie, jakie uczniowie musieli rozwiązać w tym roku, można znaleźć pod TYM adresem.
W czwartek uczniowie będą pisać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek – test z języka obcego.
Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest jedną z ostatnich. Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów, czyli nie będzie naboru do klas I tego typu szkoły. Uczniowie obecnie uczący się w VI klasie szkoły podstawowej we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum przejdą do VII klasy szkoły podstawowej. Tak będzie się działo w latach następnych.
Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego przeprowadzona zostanie w roku szkolnym 2018/2019 (równolegle z przeprowadzanym po raz pierwszy egzaminem ósmoklasisty). 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji.