Episkopat zareagował na piątkowe słowa Leszka Jażdżewskiego. Redaktor naczelny „Liberte” poprzedzał wykład Donalda Tuska i ostro skrytykował w nim Kościół katolicki twierdząc, że stracił on prawo do bycia sumieniem narodu.
Piątkowy wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim odbił się szerokim echem w mediach. Jeszcze głośniej zrobiło się jednak o poprzedzającym go wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego. Redaktor naczelny „Liberte” ostro skrytykował Kościół katolicki, a na jego słowa zareagował teraz Episkopat.
Jażdżewski skrytykował Kościół twierdząc, że nie ma on prawa sprawować funkcji sumienia narodu. „Kościół stracił je ponieważ jest obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy” – mówił. „Ten kto szuka transcendentu Absolutu w Kościele, będzie zawiedziony. Ten kto szuka moralności w Kościele, nie znajdzie jej. Ten, kto szuka strawy duchowej w Kościele, wyjdzie głodny” – dodał.
Czytaj także: Hanna Lis krytykuje Kościół. \"Co z tymi, którzy podnoszą rękę na dzieci?\
Redaktor naczelny „Liberte” stwierdził, że dziś Kościół katolicki zaparł się Chrystusa. „Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody” – mówił.
Episkopat reaguje na słowa Jażdżewskiego
Wypowiedź Leszka Jażdżewskiego spotkała się ze zdecydowaną krytyką. W obronie polskiego Kościoła podczas pikniku patriotycznego w Pułtusku stanął między innymi prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Również szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził w Białymstoku, że nie ma jego zgody na atakowanie Kościoła.
Na całą sytuację zareagował również Episkopat. „Wypowiedź Pana redaktora Leszka Jażdżewskiego odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących. Ze smutkiem trzeba zauważyć, że tego rodzaju słowa padają na polskim uniwersytecie” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Episkopat przywołał również słowa z Pisma Świętego: „Pan Jezus uczy nas w Ewangelii miłości bliźniego. Nie jest to łatwe, ale mimo to Polacy dobrze rozumieją sens śpiewanych przez lata słów: chroń mnie, Panie, od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie, Boże” – czytamy.
Czytaj także: Kosiniak-Kamysz odpowiada na wypowiedź Jażdżewskiego
Źr.: WP