Ericsson zaprezentował po raz pierwszy w Polsce laboratoryjny system 5G pracujący w paśmie 28 GHz w widmie o szerokości 1GHz. Przykłady zastosowań technologii 5G oraz pokaz urządzeń i oprogramowania powstającego w Polsce dla obsługi technologii radiowych były tematem wydarzenia organizowanego 16-go listopada 2017r. przez Ericsson Radio Tech Day w Krakowie. Otwarcie Ericsson Garage w krakowskim Research & Development Center wpisuje się w europejską strategię firmy Ericsson przygotowań do 5G.
Ericsson pokazał w Krakowie podczas Radio Tech Day system radiowy pracujący w sposób najbardziej zbliżony do prawdziwych warunków środowiskowych. Wykorzystano interface radiowy pracujący z prędkością 15 Gb/s z opóźnieniem poniżej 10 ms.. Zaprezentowany przez Ericsson system 5G działa w paśmie 28 GHz w widmie o szerokości 1GHz. Dzięki tak szerokiemu pasmu możliwe jest uzyskanie bardzo dużych przepustowości binarnych (user throughput) oraz bardzo niskich opóźnień (latency).
Najważniejsze cechy technologii 5G zostały zademonstrowane przy zastosowaniu gry 3D z elementami rzeczywistości wirtualnej. Dla porównania użytkownik miał szansę przetestować podobne środowisko w oparciu o technologię 4G aktualnie dostępną komercyjnie.
W trakcie Radio Tech Day Ericsson pokazał również najnowsze urządzenia Ericsson Radio System, na bazie których możliwa będzie budowa sieci radiodostępowej oraz transportowej w technologii 5G.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Otwarcie w tym dniu Ericsson Garage w Krakowie jest jednym z elementów upowszechniania programu 5G dla Europy i Polski, który ma na celu wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej.
Ericsson Garage to wspólna, inkubatorowa przestrzeń dla operatorów, przedsiębiorstw, programistów, startupów, uniwersytetów i użytkowników końcowych, koncentrująca się na innowacjach w branży teleinformatycznej dotyczących 5G, cloud, wirtualizacji, Internetu Rzeczy i analityki Centrum R&D. Ericsson Garage w Krakowie ma zapewnić innowatorom i start-up’om z całego świata przestrzeń do tworzenia przełomowych i właściwych rozwiązań dla rzeczywistych problemów branży.
Prace w krakowskim Ericsson Garage uruchomione zostaną pod koniec 2017 roku.
Warto podkreślić, że Ericsson rozwija technologie w oparciu o szerokie badania społeczne mające na celu ukierunkowanie rozwoju w stronę zagadnień najbardziej pożądanych przez użytkowników końcowych.
Badania na świecie prowadzone są przez Ericsson Consumer Lab, a w Polsce przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Ostatnie z badań dotyczyły gotowości na przyjęcie technologii 5G.
Ericsson Radio Tech Day to wydarzenie o charakterze edukacyjnym przygotowującym odbiorców jak i branżę do wykorzystania potencjału i możliwości jakie będzie stwarzała przed nimi technologia 5G.
O technologii 5G
Technologia 5G jest ewolucją sieci mobilnych w kierunku wyższych przepływności i pojemności. 5G różni się poprzednich generacji sieci mobilnych potencjałem stworzenia nowych modeli biznesowych oraz poszerzenia przez operatorów ich oferty dla przemysłu, przedsiębiorstw oraz konsumentów. Przykładowo sieci 5G umożliwią operatorom telekomunikacyjnym świadczenie nowych usług we współpracy z przemysłem (np. przedsiębiorstwa górnicze będą mogły wykorzystywać autonomiczne pojazdy do prac pod ziemią), uniwersytetami (będą mogły oferować studentom zajęcia prowadzone przez Internet w połączeniu z reakcjami dotykowymi, uczniowie, aby nauczyć się historii, będą mogli jej doświadczać, a nie jedynie o niej czytać) czy samorządami (dzięki internetowi rzeczy będą w stanie efektywniej dbać o wywóz nieczystości czy bezpieczeństwo mieszkańców). Staje się to możliwe dzięki zwiększeniu pojemności, przepływności, dostępności oraz stopnia kontroli nad zasobami sieci przy jednoczesnym zmniejszeniu czasu potrzebnego na przesyłanie sygnałów w sieci w porównaniu z sieciami poprzednich generacji. Zmiana związana z wprowadzeniem 5G obejmuje technologię, oferty, modele biznesowe oraz organizację operatora telekomunikacyjnego.
źródło: infowire.pl