W związku z obchodami 30-lecia istnienia Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), postanowiono uruchomić plebiscyt na najlepszy film europejski. Wśród 29 filmów, na które internauci mogą oddawać głosy są 3 autorstwa Polaków. Co ciekawe obecnie pierwsze dwa miejsca zajmują właśnie filmy pochodzące z naszego kraju.
9 grudnia odbędzie się jubileuszowa gala w której rozdane zostaną nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Z tej okazji postanowiono wybrać najlepszy europejski film. Głosowanie obejmuje wszystkie filmy, które do tej pory zdobyły tytuł Najlepszego Filmu Europejskiego.
W zestawieniu 29 filmów nie brakuje głośnych produkcji takich jak: „Wielkie piękno” Paolo Sorrentino, „Życie jest piękne” Roberto Benigniego, „Wszystko o mojej matce” Pedro Almodovara czy „Amelii” której autorem jest Jean-Pierre Jeunet. Jednak na ten moment (14 lipca) dwa pierwsze miejsca zajmują filmy z naszego kraju: „Ida” (39 proc. głosów) i „Krótki film o zabijaniu” (15 proc. głosów).
Czytaj także: „Kamerdyner” Lee Danielsa - przykład mitologizacji Afroamerykanów w kulturze masowej
„Ida” Pawła Pawlikowskiego to film z 2013 roku przedstawiający historię sieroty wychowywanej w zakonie, która zamierza zostać zakonnicą. Jednak przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza swoją ciotkę. Obie wyruszają w podróż i poznają losy swojej rodziny. Ze względu na otoczkę historyczną, którą w specyficzny sposób ukazał reżyser (m.in. wątek relacji Polaków i Żydów) film wywołał duże kontrowersje w Polsce. Nie przeszkodziło mu to otrzymać Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Z kolei „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, przedstawia historię młodego chłopaka, który dokonuje morderstwa z zimną krwią na obcym człowieku. Na podstawie prostej fabuły reżyser przedstawia postępowanie mordercy i ofiary. Kieślowski nie ocenia nikogo w swoim obrazie pozostawiając to widzowi, przy okazji uruchamiając dyskusję o karze śmierci. Przez krytyków uważany za jeden z najlepszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, a także polskiego kina, co doceniono przyznając mu liczne nagrody.
W zestawieniu jest także film Romana Polańskiego „Autor widmo” z 2010 roku. Fabuła dotyczy pisarza, który podjął się napisania pamiętników w imieniu premiera Wielkiej Brytanii. Jednak w trakcie pracy odkrywa kolejne sekrety, które sprawiają, że główny bohater znalazł się w ogromnym zagrożeniu.
Zagłosować można na tej stronie: European Film Academy