1 października Katalończycy zamierzają zdecydować o swojej niepodległości w specjalnym referendum. To kolejny etap na drodze uzyskania pełnej niezależności od Hiszpanii i powstania nowego państwa w Europie. Władze w Madrycie podważają legalność referendum, wskazując sprzeczność z konstytucją.
Obecnie Katalonia jest wspólnotą autonomiczną Hiszpanii ze stolicą w Barcelonie. Za swoje święto narodowe uważają 11 września, kiedy to przypada rocznica zdobycia Barcelony przez wojska Burbonów (1714 rok).
Pokojowe dążenia niepodległościowe Katalonii
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Jednym z największych sukcesów ruchu jest przyjęta 23 stycznia 2013 rok przez parlament Katalonii deklaracja suwerenności. Zdaniem wielu była ona pierwszym formalnym korkiem ku przeprowadzeniu referendum niepodległościowego i powstania nowego państwa w Europie.
Od kilku lat zwolennicy oderwania się od Hiszpanii manifestują swoje poglądy w dniu święta narodowego. Jak pisze Aleksandra Lipczak w „Polityce” wśród Katalończyków widoczna jest determinacja do przeprowadzenia referendum, w którym zdecydują oni o przyszłości swojego kraju. Opowiada się za tym aż 80 proc. mieszkańców.
1 października zaplanowano referendum w którym mieszkańcy mają zadecydować o losie Katalonii. Mimo, że władze Hiszpanii zaznaczają, że referendum jest niekonstytucyjne (zostało rozpisane przez władze lokalne), Katalończycy zaznaczają, że jeśli zdecydują o niepodległości, w ciąg 48 godzin dojdzie do odłączenia się nowego państwa.
Jednak obecnie z sondaży wynika, że delikatną przewagę mają zwolennicy pozostania w Hiszpanii, którzy stanowią 49,9 proc., wobec 41,1 popierających niepodległość.
Niepodległa Katalonia?
Co by się stało, gdyby to zwolennicy oderwania od Hiszpanii wygrali? Zakładając, że udałoby się po pewnym czasie dojść do zgody z władzami w Madrycie, powstałe państwo liczyłoby ponad 7,5 mln obywateli.
Ciekawe zestawienie, odnoszące się do niepodległej Katalonii, opublikował Tomasz Wyłuda. Porównał on Republikę Katalonii z Królestwem Hiszpanii (bez oderwanego kraju).
Referendum niepodległościowe w Katalonii – jak może wyglądać Katalonia i Hiszpania po podziale? ???️ #ekonomia #gospodarka #Katalonia pic.twitter.com/GwagWQJItQ
— Tomasz Wyłuda (@tomaszwyluda) 13 września 2017
To jednak tylko hipotezy, bo trudno sobie wyobrazić, żeby to państwo powstało z dnia na dzień. Nawet jeśli zwolennicy niepodległości wygrają 1 października, to jak się wówczas zachowają władze Hiszpanii, które podważają legalność referendum? Jak skomplikowane byłyby negocjacje, zanim rzeczywiście powstałoby nowe państwo?