Polska Agencja Prasowa oficjalnie poinformowała, że film PILECKI jest gotowy i czeka na wrześniową premierę. Przed nami jednak ważne marcowe dni. Na ten czas poświęcony Żołnierzom Wyklętym twórcy filmu przygotowali dla Was krótki fragment filmowej opowieści. – Pilecki przesłuchiwany przez UB wydaje się tu mówić nie tylko w swoim imieniu – podkreśla reżyser Mirosław Krzyszkowski.
„Pilecki” jest pełnometrażowym fabularyzowanym dokumentem poświęconym rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Film powstał wyłącznie dzięki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento zbiórce publicznej, bez udziału i wsparcia państwowych instytucji. Na budżet filmu złożyły się darowizny ponad 2 tysięcy osób oraz dotacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2 w Nowym Jorku i wkład Stowarzyszenia Auschwitz Memento.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i setkom ludzi dobrej woli, którzy pomagali nam podczas realizacji filmu. Ich nazwiska znajdą się w napisach końcowych filmu oraz na stronie internetowej- powiedział producent filmu Bogdan Wasztyl.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Film będzie miał kinową premierę we wrześniu br. Twórcy chcą w ten sposób upamiętnić 75. rocznicę deportacji Witolda Pileckiego do KL Auschwitz.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, gdzie został deportowany 22 września 1940 r., autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r.; zrehabilitowano go w 1991 r.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie rtm. Pileckiego Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
Fragment filmu PILECKI
[mom_video type=”youtube” id=”jEGBH2h8s2g”]
Źr. i fot.: materiały prasowe Auschwitz Memento