W dniu 26 kwietnia około godziny 18.00 spod bramy „Arbeit Macht Frei” czterech z nich wyruszyło w trasę do Nowego Wiśnicza, liczącą około 130 kilometrów. Współcześni „uciekinierzy” podążali drogą możliwie najbardziej odwzorowaną do historycznej ucieczki słynnych poprzedników. Dnia 2 maja dotarli do celu czyli Koryznówki w Nowym Wiśniczu.
Efektem rajdu, oprócz filmu, jest nowa piosenka o rtm. – „Ochotnik” w wykonaniu zespołu Forteca. Film będzie można zobaczyć na pokazach w całej Polsce. Uroczysta premiera filmu odbędzie się 13 października w Bochni.
Stowarzyszenie Auschwitz Memento powstało w roku 2008 roku. Za swój cel obrało utrwalanie śladów historii głównie związanych z trudną historią XX wieku i dotyczących ofiar obu zbrodniczych totalitaryzmów. Jak do tej pory zrealizowało pięć filmów dokumentalnych, między innymi „Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy” opowiadający o zbrodniach niemieckich na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-40 oraz „Duma i zdrada” o wyborach górali w czasie ostatniej wojny. Stowarzyszenie prowadzi również zbiórkę publiczną („Projekt: Pilecki”) na pełnometrażowy film dokumentalny o życiu Witolda Pileckiego. Jak do tej pory na koncie zbiórki jest ponad 102 tysiące złotych.
Szczegóły na stronie projektu: projektpilecki.pl
TRAILER FILMU „UCIECZKA Z PIEKŁA. Śladami Witolda Pileckiego”
UCIECZKA Z PIEKŁA. Śladami Witolda Pileckiego
Reż. Dariusz Walusiak
Dokument opowiadający o ucieczce z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. W 70. rocznicę tej ucieczki szlakiem Pileckiego i towarzyszy ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca. Chcą pokonać tę trasę, w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie, jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się w swoich rodzinnych i osobistych losach z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.
– Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.
Członkowie Fortecy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. – Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca – mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu. – I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.
Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.
Obrazom towarzyszy muzyka Fortecy i piosenki zespołu wraz z powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.
Redakcja wMeritum.pl składa gratulacje Stowarzyszeniu Auschwitz Memento, zespołowi muzycznemu Forteca oraz zespołowi produkcji filmowej!
wMeritum.pl patronem medialnym wydarzenia
fot. wikipedia.org