Forum Żydów Polskich skrytykowało tygodnik „Newsweek”. Według Pawła Jędrzejewskiego z FŻP gazeta posłużyła się antyżydowskimi uprzedzeniami w grze politycznej.
Rzecz tyczy się tekstu Anny Szulc i Michała Krzymowskiego „Duda Gracz. Nieznana historia kandydata Dudy”, który został opublikowany w najnowszym numerze tygodnika. Autorzy artykułu piszą o usuniętym z oficjalnej biografii kandydata PiS na prezydenta epizodzie w Unii Wolności. Odnoszą się przy tym do teścia Dudy – z pochodzenia Żyda.
– Dlaczego akurat Unia Wolności? Czyżby wpływ na ówczesne polityczne wybory Andrzeja Dudy miał jego teść, znany poeta i krytyk literacki prof. Julian Kornhauser? W 1994 r. Duda ożenił się z jego córką Agatą. Julian Kornhauser, z pochodzenia Żyd, w jednym ze swoich wierszy rozliczał się z Polakami biorącymi udział w pogromie kieleckim (…) – czytamy w gazecie Tomasza Lisa.
Tekst z żydowskimi stereotypami
Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich uważa, że tekst nie jest antysemicki, lecz do antysemityzmu się odwołuje. Zwraca uwagę, że „Newsweek” w celach gry politycznej posługuje się antyżydowskimi stereotypami.
– Tekst w „Newsweeku” skwapliwie utylizuje antysemityzm, korzysta z niego dla swoich politycznych celów. Czym to jest na głębszym poziomie? Jest podsycaniem, umacnianiem i wykorzystywaniem w politycznej grze stereotypów i uprzedzeń antyżydowskich. Jest to donos przeznaczony dla ludzi, którzy podlegają wpływowi tych stereotypów i uprzedzeń – napisał Jędrzejewski.
„Newsweek” odpowiada
Polski wydawca tygodnika, firma Ringier Axel Springer Polska, uważa zarzuty o antysemityzm za bezpodstawne.
– Oskarżenia redakcji „Newsweeka” o szerzenie antysemityzmu są absurdalne i bezzasadne, a ich celem jest naruszenie renomy tygodnika, który jest powszechnie znany z walki z wszelkimi przejawami dyskryminacji, w tym z antysemityzmem – napisano w oświadczeniu.
Czytaj także: Lewe stanowiska w biurach europosłów PiS