Kaczyński podjął decyzję, że prezydent Duda musi tę ustawę podpisać – powiedział Grzegorz Schetyna na antenie Radiowej Trójki. Podczas rozmowy o nowelizacji ustawy o IPN, poruszył także temat swojego wczorajszego spotkania z ambasadorem USA w Polsce.
Sprawa, którą prowadzi wiceminister sprawiedliwości, która dotyczy tak ważnych kwestii, gdzie opinia ministerstwa spraw zagranicznych jest negatywna w stosunku do tej ustawy (o IPN – przyp.), aż trudno mi powiedzieć jakim ignorantem jest Jaki w tej sprawie – podkreślił w „Salonie politycznym Trójki” Grzegorz Schetyna.
Szef PO zwrócił uwagę, że ustawą nie zajmował się resort spraw zagranicznych, tylko ministerstwo sprawiedliwości. Jego zdaniem jest to absurdalna sytuacja. Poza tym polityk skrytykował brak interwencji w Senacie, który powinien skorygować, doprecyzować przepisy wywołujące kontrowersje.
Czytaj także: Schetyna po spotkaniu z ambasadorem USA w Polsce: Zgłosimy nowelizację ustawy o IPN
Kaczyński podjął decyzję, że prezydent Duda musi tę ustawę podpisać – dodał Schetyna.
W kontekście wczorajszego spotkania z ambasadorem USA w Polsce, przyznał, że reakcja ze strony amerykańskiej na nowelizację ustawy o IPN oznacza osłabienie stosunków pomiędzy naszymi państwami.
Po mojej rozmowie z ambasadorem amerykańskim bardzo wyraźnie widać, ze ta sprawa, nie zostanie tak zostawiona (…). W grę wchodzi m.in. kwestia amerykańskiej opinii publicznej – powiedział.
To spotkanie z ambasadorem było na pana wniosek? – zapytała prowadząca rozmowę.
Tak, to ja poprosiłem – odpowiedział Schetyna.
Chyba każdy umie dodać 2 do 2❗️❗️❗️
– Po rozmowie mojej z Ambasadorem amerykańskim ….
– Wracając do stosunków Polsko – Amerykańskich, to spotkanie było na pana wniosek?????#Schetyna
– Tak, to ja poprosiłem…
Dziękuję za uwagę.
Źródło https://t.co/zqAH1KLxpR pic.twitter.com/yiC7bf7bnh— PikuśPOL ?? ? (@pikus_pol) 8 lutego 2018
„Zgłosimy nowelizację”
Podczas konferencji prasowej, po spotkaniu z ambasadorem USA, Grzegorz Schetyna zapowiedział, że zamierza złożyć projekt, który skoryguje najważniejsze sporne punkty ustawy o IPN.
„Nie zostawimy tej ustawy i konsekwencji, które z niej będą wypływać. Zgłosimy nowelizację tej ustawy w najbardziej krytycznych punktach, które budują fatalny obraz polskiej polityki historycznej i tego wszystkiego, co zdarzyło się w polskim parlamencie w związku z tą ustawą, a został sankcjonowane przez prezydenta” – zapowiedział Schetyna.