Andrzej Leszczyński z kanału „Gun TV PL” w najnowszym odcinku informuje, że dyrektywa, która po zmianach ma zakazać dostępu do legalnej broni samopowtarzalnej dla prywatnych osób, może mieć fatalne skutki nie tylko dla strzelectwa sportowego, ale i dla wolności społeczeństwa, które zostanie rozbrojone ku uciesze terrorystów.
W dniu 18.11.2015 Komisja Europejska przyjęła poprawkę do Dyrektywy 91/477/EEC, która po wdrożeniu w krajach członkowskich, w znacznym stopniu zaostrzy prawa dostępu do legalnej broni dla praworządnych obywateli UE. W rozumieniu Komisji poprawki mają zwalczać terroryzm. Problem w tym, że terroryści nie przestrzegają dyrektyw.
Polska organizacja „Firearms United” uważa, że proponowane zmiany w dyrektywie będą miały bardzo zły wpływ nie tylko dla samych posiadaczy broni palnej, ale przyczynią się również do obniżenia poziomu obronności społeczeństwa.
Czytaj także: Czechy przeciwko propozycjom KE dotyczącym zakazu posiadania broni palnej
Proponowane zmiany uderzają nie tylko w posiadaczy broni palnej (sportowcy, myśliwi, kolekcjonerzy), ale będą miały znaczący wpływ na posiadaczy replik, broni alarmowej i hukowej, broni dekowanej oraz entuzjastów airsoft. Co więcej, zmiany dotkną każdego obywatela UE, przyczyniając się do obniżenia poziomu obronności społeczeństwa oraz udowadniając, że prawo w UE może być wdrażane bez koniecznych konsultacji społecznych, przez wąską grupę biurokratów i mieć wpływ na miliony.
– informuje na swojej stronie organizacja „Firearms United”. Więcej informacji dostępnych TUTAJ
Jak informuje Leszczyński z Gun TV PL, wszystko zaczęło się 13 listopada 2015 r. po atakach terrorystycznych w Paryżu, gdzie zginęło 130 osób, w większości od kul, a nie ładunków wybuchowych. Jak podkreśla, z ustaleń wynikło, że zamachowcy posługiwali się tam wyłącznie nielegalną bronią palną, która pochodziła z terenu byłej Jugosławii. Co ważne, broń ta została wyprodukowana w fabryce dla armii tego państwa i nigdy nie była zarejestrowana na legalnym rynku cywilnym. Broń ta miała się pojawić na czarnym rynku w wyniku wojny na terenie byłej Jugosławii w latach 90-tych.
Co w tej sprawie postanowili zrobić unijni komisarze pod dowództwem Pani komisarz Elżbiety Bieńkowskiej? Zwrócić się przeciwko legalnym posiadaczom broni w Europie i ją rozbroić.
– informuje Leszczyński.
W jednym z akapitów w nowej wersji dyrektywy możemy przeczytać: Należy zaostrzyć prawo do posiadania broni poprzez całkowite wykluczenie możliwości posiadania broni palnej samopowtarzalnej przez osoby cywilne.
W innym akapicie nowej dyrektywy możemy dowiedzieć się, że na wdrożenie dyrektywy zgodziły się państwa członkowskie i organizacje pozarządowe, jednak podmioty prywatne mają co do tego inne zdanie, twierdząc, że będzie to miało negatywny wpływ na małe i średnie przedsiębiorstwa, na myślistwo i strzelectwo sportowe.
Państwa członkowskie i organizacje pozarządowe zgodziły się, że wdrożenie dyrektywy 91/477/EWG byłoby użytecznym narzędziem zapobiegania przedostawaniu się broni palnej na czarny rynek. Podmioty prywatne twierdziły, że państwa członkowskie mają już w tej chwili surowe przepisy w tym zakresie i wyrażały obawy dotyczące potencjalnie negatywnego wpływu uregulowań na małe i średnie przedsiębiorstwa. Wiele podmiotów prywatnych obawia się w szczególności, że zmiany kategorii mogą zagrozić myślistwu i strzelectwu sportowemu.
– czytamy w dyrektywie. Cały tekst dyrektywy dostępny [TUTAJ]
Nie wiem jak wam, ale mi zapala się już czerwona lampka. Jak to, terroryści przychodzą do naszego domu, zabijają ludzi z nielegalnie posiadanej broni, a Komisja Europejska w odpowiedzi próbuje zabrać legalnie posiadaną broń obywatelom Unii Europejskiej? Coś chyba jest nie tak.
– zauważa Youtuber z Gun TV PL.
Dalej próbuje wskazać na absurd, według którego broń samopowtarzalna, tylko dlatego, że można oddać z niej kilka strzałów do opróżnienia magazynku, ma być uznana jako niebezpieczna i zakazana dla obywateli. Jak zauważa – broń sama nie strzela, to człowiek strzela z broni.
Czy broń samopowtarzalna, czyli taka kiedy oddajemy jeden strzał za jednym pociągnięciem spustu, aż do opróżnienia magazynka w przeciwieństwie do strzelby jest w jakikolwiek sposób niebezpieczna? Czy broń strzela sama? Broń nie posiada mózgu, mięśni, ani siły decyzyjnej. To człowiek strzela z broni. Broń nie strzela sama.
Leszczyński dodaje też, że żadne akty terrorystyczne na świecie nie są popełnianie przy użyciu broni legalnej. Terroryści oraz zamachowcy posługują się wyłącznie nielegalną i niezarejestrowaną bronią, czyli trudną do skontrolowania i wyśledzenia.
W Wielkiej Brytanii wprowadzono taki zakaz posiadania broni samopowtarzalnej oraz broni palnej krótkiej. Jakie były tego efekty?
Już wcześniej wprowadzono w życie pomysł zakazujący posiadanie broni przez cywilów. Miało to miejsce w styczniu 1997 r. w Wielkiej Brytanii. Również Policja w UK wyposażona jest w większości przypadków w pałki i paralizatory.
W roku 1988 po tym jak szaleniec w Hungerford, Berkshire zabił swoją matkę i 15 innych ludzi zabroniono posiadania broni samopowtarzalnej. W roku 1997 w Anglii wprowadzono całkowity zakaz posiadania krótkiej broni palnej po tym jak inny szalony bandyta w Dunblane zabił 16 dzieci i nauczyciela. Biorąc pod uwagę ograniczenia dotyczące broni długiej oraz całkowitą uznaniowość Policji w tym zakresie, miało to spowodować całkowitą eliminację przestępczości z bronią. Entuzjazm trwał przez 2 lata, jednak już w roku 2000 okazało się że przestępczość, a szczególnie coś co określa się mianem „brutalnej przestępczości” (violent crime) wzrosła w stopniu niespodziewanym.
Komisja Europejska nie ma żadnych dowodów, ale ma cel. Chce za wszelką cenę uderzyć w samodzielność i wolność obywateli w Europie. Co oczywiście jest działaniem ku uciesze terrorystów i bandytów. Ich ofiara rozbraja się sama.
– dodaje Leszczyński.
Powstała również petycja w 21 językach, w której twórcy zachęcają : „Powiedzcie NIE dla proponowanych zmian ogłoszonych 18 listopada 2015 roku. Nie pozwólcie na ograniczenia w sprzedaży i posiadaniu broni samopowtarzalnej tylko dlatego, że „wygląda jak broń samoczynna”. Petycję można podpisać [TUTAJ].