Kanał telewizyjny History 9 lutego o godzinie 21:00 wyemituje pierwszy odcinek serialu pt. Polscy bohaterowie wojenni. Choć sam tytuł nie wydaje się chwytliwy, to można mieć nadzieję na porządną dawkę nie zafałszowanej zbytnio historii. Serial zostanie pokazany w ponad 40 państwach, między innymi w Niemczech.
Serial będzie składał się z pięciu 60-minutowych odcinków. Każdy skupia się na konkretnej postaci bądź grupie Polaków i ich roli w II wojnie światowej. Oto Polacy, którzy znajdą się w serii:
- Rotmistrz Witold Pilecki – historia jego słynnej misji wywiadowczej w Auschwitz, która ukazała światu prawdę o niemieckich obozach koncentracyjnych.
- Polscy kryptolodzy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej – Enigmy.
- Maria Krystyna Skarbek-Giżycka – postać mało znana w Polsce. Była to brytyjska agentka Kierownictwa Operacji Specjalnych ( SOE )
- Członkowie Żegoty – pełna nazwa tej organizacji to Rada Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj. Instytucja ta została powołana w celu pomocy Żydom przebywającym w gettach. Jej członkiem była między innymi Irena Sendler, której oddział uratował około 2500 żydowskich dzieci.
- Cichociemni – elitarna jednostka do zadań specjalnych szkolona na terenie Wielkiej Brytanii. Jej członkowie zrzucani byli na terenie polski, zajmowali się sabotażem, dywersją i organizowanie struktur wymierzonych przeciwko niemieckiemu okupantowi.
Twórcy serialu w jego produkcji wykorzystali niedawno odtajnione archiwalia brytyjskie, a także świadectwa nadal żyjących uczestników II wojny światowej. Przeprowadzili rozmowy także z polskimi historykami – prof. Wiesławem Wysockim, prof. Hubertem Królikowskim i prof. Andrzejem Żbikowskim. Jako eksperci wystąpili również Władysław Bartoszewski, prof. Michał Głowiński i córka rotmistrza Witolda Pileckiego – Zofia Pilecka.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Serial powstał we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego, Centralnym Archiwum Wojskowym, Żydowskim Instytutem Historycznym, Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Filmoteką Narodową, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Drugiej Wojny Światowej, Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie.
Miejmy nadzieję, że po obejrzeniu tego serialu, większość ludzi zaniecha używania określenia polskie obozy koncentracyjne. Każda inicjatywa mająca na celu odkłamywanie historii jest jak najbardziej godna pochwała i tego typu środek przekazu powinien trafić przynajmniej do części naszych zachodnich sąsiadów.
Serial miał już swoją premierę w Australii i w Nowej Zelandii, gdzie spotkał się z pozytywnym przyjęciem.
fot. History, wikimedia