Husaria to prawdopodobnie najpopularniejsza jednostka wojskowa I Rzeczypospolitej. Gromiła wojska Moskwy, Imperium Osmańskiego, Kozaków. Dzięki staraniom Andrzeja Malczaka i Lubelskiej Chorągwi Husarskiej została upamiętniona pomnikiem w Lublinie.
W ubiegłym tygodniu na facebookowych profilach m.in. Husaria przed Pałac i Prawa Strona Medalu pojawiła się fotograficzna informacja o nowym pomniku w Lublinie. Przedstawia on klęczącego husarza. Cokół zdobią słowa Józefa Piłsudskiego:
Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości
Wymieniono na nim również 109 bitew z udziałem husarzy m.in. Kłuszyn, Wiedeń itd. Jedynym mankamentem pomnika, który podkreślany jest przez komentujących wpisy na Facebooku, jest brak nieodzownego elementu husarii, czyli konia.
Husarz trafi na Plac Litewski?
Po publikacji fotografii natychmiast pojawiły się doniesienia m.in. Dziennika Wschodniego oraz czytelników ww. stron, iż nowy pomnik trafi na zmodernizowany Plac Litewski. Te informacje zostały jednak zdementowane zarówno przez miejskiego konserwatora zabytków Huberta Mącika, jak i Beatę Krzyżanowską z biura prasowego Prezydenta Miasta Lublina.
Co dalej z pomnikiem?
Pomnik znajduje się na terenie Pracowni Elementów i Detali Architektonicznych (Lublin, ul. Abramowicka 227). Jest to firma, która wykonuje inspirowane starą architekturą detale do domów m.in. kolumny, balustrady, posągi itp. Ma tam również swoją siedzibę Stowarzyszenie Krzewienia Wiedzy Historycznej „Lubelska Chorągiew Husarska”. Właścicielem firmy i prezesem stowarzyszenia jest Andrzej Malczak, który jest inicjatorem całego przedsięwzięcia. On również zdementował doniesienia o umieszczeniu pomnika na Placu Litewskim i zapewnił, że monument nie zmieni swojej lokalizacji. Malczyk podkreślił także, że pomnik nie został jeszcze ukończony. Zapytany przez nasz portal o motywację powstania monumentu na własnej posesji odpowiedział w dość zabawny sposób: Człowiek o czymś pomarzył, w nocy się przyśniło, a rano patrzy i nie dowierza, że już jest.
Inicjatorom powstania pomnika, którego bohaterem jest husaria serdecznie gratulujemy.
źr. wMeritum.pl; dziennikwschodni.pl; facebook.com/HusariaPrzedPalac; Facebook.com/Lubelska-Choragiew-Husarska; Facebook.com/PRAWAStronaMedalu
fot.Facebook.com/HusariaPrzedPalac
Czytaj również: Defilada w Warszawie. Obchody święta Wojska Polskiego [FOTORELACJA]