Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że, niemal 80 proc. respondentów popiera wprowadzenie 500 zł dodatku rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dorosłych. Uważają także, że przy przyznawaniu tych pieniędzy nie powinno być brane pod uwagę kryterium dochodowe.
Przeciwko dodatkowemu wsparciu dorosłych niepełnosprawnych opowiedziało się blisko 15 proc. ankietowanych. Zdania w tej sprawie nie ma 5 proc. respondentów.
W większości ankietowani (83,2 proc.) poparli także pomysł zrównania renty socjalnej z najniższym świadczeniem wypłacanym przez ZUS.
Poparcie dla postulatów zgłaszanych przez protestujących spada, gdy pojawia się pomysł, by w zamian za dodatek dla niepełnosprawnych rząd zdecydował o opóźnieniu wypłaty 300 zł na wyprawkę szkolną. W takiej sytuacji odsetek zwolenników dodatku rehabilitacyjnego zmniejsza się do 52 proc. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedział się co trzeci ankietowany. Zdania nie ma niemal 13 proc. respondentów.
Protest niepełnosprawnych
Osoby protestujące w Sejmie domagają się przede wszystkim podniesienia świadczeń na opiekę nad niepełnosprawnymi. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował rozwiązania zakładające między innymi stopniowe zwiększanie dodatków. To jednak nie jest rozwiązanie satysfakcjonujące protestujących, którzy wciąż przebywają w budynku parlamentu.
Źródło: rp.pl, wMeritum.pl