Według wyliczeń sztokholmskiego instytutu SIPRI, w 2015 roku łączne światowe wydatki na utrzymanie i rozwój sił zbrojnych wyniosły blisko 1.7 biliona dolarów. Dwa największe mocarstwa wydały na zbrojenie blisko tyle, ile pozostałe kraje razem wzięte.
Z szacunków Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Research Institute) wynika, że w ubiegłym roku globalne wydatki na zbrojenia realnie wzrosły o 1%, w porównaniu do roku 2014, i wyniosły około 1 biliona 676 miliardów dolarów.
Najwięcej na zbrojenia przeznaczają Stany Zjednoczone – 596 miliardów dolarów. Ich budżet militarny w minionym roku był blisko trzykrotnie większy niż budżet drugiego państwa pod względem sumy wydatków – Chin. Mimo tego, że w USA suma ta spadła o blisko 2.5 procent, a budżet zbrojeniowy Pekinu wzrósł o prawie 7.5 procenta, osiągając łącznie 215 miliardów dolarów. Trzeci największy budżet wojskowy posiadała Arabia Saudyjska, która przeznaczyła na ten cel w ubiegłym roku ponad 82 miliardy dolarów (wzrost o 5.7%).
Kolejnym państwem o największych wydatkach militarnych jest Rosja, która, w porównaniu z 2014 rokiem, zamieniła się miejscami z Arabią Saudyjską. Rząd moskiewski w ubiegłym roku, podobnie jak chiński, zwiększyły koszty utrzymania armii o 7.5 procent. Z szacunków SIPRI wynika, że Rosjanie przeznaczyli na ten cel ponad 66 miliardów dolarów.
Od 2009 roku wydatki na armię w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach zachodniej i centralnej Europy stopniowo malały – częściowo przez kryzys finansowy, który zmusił niektóre kraje do cięć budżetowych, ale również dlatego, że zaczęto wycofywać oddziały amerykańskie i sojusznicze z terenów Afganistanu oraz Iraku.
Jeżeli wziąć pod uwagę kraje zachodniej i centralnej Europy, wydatki na armię zmalały w ujęciu rocznym o 0.2 procenta. Jednak gdy wziąć pod uwagę kraje Europy Środkowej, to wydatki na armię w ubiegłym roku wzrosły o 13 procent, w porównaniu do 2014 roku. Największy wzrost wystąpił w krajach, które bezpośrednio graniczą z Ukrainą i Rosją – w Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, a także Rumunii i Słowacji.
W krajach zachodniej Europy koszty militarne spadły o 1.3 procenta, jednak był to najniższy spadek wydatków na armię od 2010 roku. Wielka Brytania, Niemcy i Francja już zapowiedziały, że ze względu na zagrożenie ze strony, zarówno Państwa Islamskiego, jak również napiętą sytuacją z Rosją, mają w planach podniesienie wydatków na armię i jej modernizację.
SIPRI monitoruje zmiany w wydatkach wojskowych na całym świecie i utrzymuje najbardziej kompleksowe, spójne i bogate źródło danych na temat wydatków wojskowych. Wydatki wojskowe odnosi do wszystkich bieżących wydatków rządowych na siły zbrojne i działania obronne, w tym m.in. wynagrodzenia i świadczenia, koszty operacyjne, zakup sprzętu, badania i rozwój, koszty administracyjne, wsparcie techniczne etc.
źródło: sipri.org
fot. Wikimedia/pixabay.com/wMeritum.pl