W 2016 r. kwota wolna od podatku dla osób fizycznych poniżej 60 roku życia wzrasta z 250 tys. rupii do 300 tys. rupii (17 100 zł). Osoby po 60 roku życia obecnie znajdują się w progu podatkowym 300 tys. rupii, a dla seniorów po 80 roku życia obowiązuje kwota wolna w wysokości 500 tys. rupii, jednak z uzyskanych informacji wynika, że kwoty te pozostaną na niezmienionej wysokości.
W Indiach obowiązują 3 stawki podatku dochodowego: pierwszy próg obecnie obowiązuje jeszcze od dochodów przekraczających 250 tys. rupii do 500 tys. rupii, w drugim progu dochody opodatkowane są stawką 20% od 500 tys. rupii do 1 mln rupii, natomiast trzecia stawka- 30 % nakładana jest na zarobki przekraczające 1 mln rupii dla osób nie przekraczających 60 roku życia.
Indyjski minister finansów planuje wprowadzić także dodatkowy potracenie od podatku w wysokości 50 tys. rupii w przypadku inwestycji w obligacje infrastrukturalne. Obecnie można odliczyć inwestycje z zastrzeżeniem progu 150 tys. rupii oraz dodatkowo 50 tys. rupii od składek płaconych do krajowego systemu emerytalnego.
Indyjski rząd podejmuje zdecydowane kroki zmierzające do zwiększenia liczy osób mieszczących się w dochodach zwolnionych z opodatkowania podatkiem dochodowym, ale chodzi również o zmniejszenie obciążenia najniższych warstw w społeczeństwie.
Biorąc pod uwagę stopę oszczędności i inflacji, granica progu (w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych) ma zostać podniesiona tak, aby zostawić więcej dochodów do dyspozycji w rękach podatników. Pomoże to w osiąganiu wyższych dochodów, a tym samym zwiększy konsumpcję, co może mieć przełożenie na wzrost gospodarczy
– powiedział Vineet Agarwal, partner KPMG w Indiach.
Potrącenie na inwestycje w krajowym systemie emerytalnym (NPS) pomogło osobom znajdującym się w wyższych progach podatkowych zaoszczędzić więcej pieniędzy. Na przykład korzystając z możliwości odliczenia 50 tys. rupii odliczenia, obciążenie podatkowe dla osób fizycznych w najwyższej grupy podatkowej 30% może zejść do 16 tys. rupii, natomiast dla osób znajdujących się w drugim progu 20% będzie wynosiło 10 tys. rupii oraz 5 tys. rupii dla tych płacących 10% podatku dochodowego.
Posłanka Nowoczesnej nie wie ile wynosi kwota wolna od podatku w Polsce [WIDEO z 5.10.2015 ]
Jednak kwota wolna w Polsce nadal pozostaje na niezmienionym poziomie od 2009 roku i jak na razie nie zanosi się na podwyższenie tego progu w obecnym roku, pomimo faktu, iż Trybunał Konstytucyjny uznał kwotę wolną od podatku na poziomie 3091 zł za niekonstytucyjną.
Przypomnijmy, iż w uzasadnieniu wniosku Rzecznik wskazywał, iż w Polsce opodatkowane są dochody poniżej minimum egzystencji. Granicę zapewniającą owe minimum polskie prawo określa bowiem na wysokość 6504 złotych rocznie. Jest to więc kwota ponad dwukrotnie wyższa od tej obecnie zwalniającej z płacenia podatku dochodowego. Zdaniem wnioskodawcy, osoby żyjące poniżej minimum egzystencji nie są w stanie ponosić ciężarów fiskalnych.
Rzecznik zwrócił wtedy uwagę na fakt, iż wysokości kwoty wolnej nie waloryzowano od 2006 roku, mimo iż ceny w okresie od marca 2008 do marca 2014 roku wzrosły średnio o 17,9 procent. Trybunał w orzeczeniu nakazał zwiększenie progu wolnego od opodatkowania najpóźniej do 30 listopada 2016 roku. Jednak ostatnio obecny minister finansów w rządzie Beaty Szydło – Paweł Szałamacha poinformował, iż rząd nie zamierza w 2016 roku podnosić wysokości kwoty wolnej.