Indonezja zwiększyła próg dochodu niepodlegającego opodatkowaniu indywidualnym podatnika o połowę w tym roku, w celu zwiększenia konsumpcji krajowej i wzrostu gospodarczego – powiedział w środę minister finansów Indonezji Bambang Brodjonegoro.
Na podstawie rozporządzenia ministerialnego, które zacznie obowiązywać w czerwcu, rząd odstąpił od podatku dochodowego na pierwsze 54 mln IDR (15 500 PLN) rocznego dochodu osób niezamężnych, pozostawiając im więcej pieniędzy do dyspozycji. Poprzedniego kwota wolna wynosiła 36 mln IDR. Małżeństwa będą mieć większą ulgę podatkową, zgodnie z liczbą posiadanych dzieci.
Plan został zatwierdzony przez prawodawców i będzie miał pozytywny wpływ na krajową stabilność makroekonomiczną, wzrost konsumpcji gospodarstw domowych oraz podniesienia inwestycji
– powiedział minister Bambang.
Ministerstwo szacuje, że takie posunięcie dodałby 0,16 punktu procentowego wzrostu PKB w tym roku w Indonezji. Rząd kierujący największą gospodarką w Azji Południowo-Wschodniej może przyczynić się do jej wzrostu o 5,3 proc w 2016 r., podczas gdy w ubiegłym roku wzrost ten osiągnął 4,8 procent.
To już drugi raz w ciągu mniej niż dwóch lat, gdy rząd podnosi kwotę wolną od podatku, w zeszłym roku rząd zdecydował się również podnieść ją o 50 procent.
Juniman, ekonomista z Maybank Indonezja twierdzi, że osoby z dochodem mniejszym niż IDR 54 mln rocznie przeznaczają wszelkie dodatkowe dochody na konsumpcję – zamiast oszczędzać – i że zapewniają tym natychmiastowy impuls dla gospodarki.
Konsumpcja jest dużą częścią naszej gospodarki. Dzięki tej polityce, nasz wzrost może być wyższy niż 5 procent w tym roku
– powiedział Juniman.
Gospodarka Indonezji, największego kraju w ASEAN, przez ostatnie 10 lat rosła rocznie o ok. 7-6 proc. Wzrost ten do niedawna wydawał się na tyle stabilny, że niektórzy byli nawet zdania, iż jesteśmy świadkiem procesu, który sprawił, że rozpoczął się podobny boom gospodarczy, jak w Chinach trzy dekady temu. Jednak obecnie Indonezja rozwija się na poziomie około 5%.
Indonezja obfituje w zasoby naturalne – jest największym na świecie producentem węgla energetycznego, cyny i niklu. Ma dość duże zapasy ropy naftowej i gazu, i jest zdecydowanie największym eksporterem oleju palmowego.