W czwartek Andrzej Duda zablokował nowelizację Kodeksu wyborczego dotyczącą zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Weto prezydenta jest szeroko komentowana w sieci.
„Chcę ogłosić, że moja decyzja ws. tej ustawy jest następująca: odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia” – powiedział Andrzej Duda. O swojej decyzji poinformował w oświadczeniu dla mediów.
Na prezydenckie weto zareagowała rzeczniczka PiS, Beata Mazurek. „Decyzje Prezydenta szanujemy, ale pozostajemy przy swoim zdaniu. Uważamy że wybory do PE są ważne i chcieliśmy silnej reprezentacji, która ma wpływ na decyzje, a nie rozdrobnienia. Nie będziemy pracować już nad zmianami ordynacji do PE” – napisała na Twitterze.
Weto komentowali również przedstawiciele innych obozów politycznych. Oprócz ocen, pojawiły się również spekulacje na temat prawdziwych powodów takiej decyzji.
#weto @AndrzejDuda już liczy głosy pod swoją reelekcję i musi mu brakować, skoro zdecydował się na niepodpisanie nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
— Witold Zembaczyński (@WZembaczynski) 16 sierpnia 2018
@AndrzejDuda wykonał kolejne polecenie prezesa, który przeszarżował i dopiero teraz wpadł na to, że niejako zmusza opozycję do współpracy. Panie prezesie, za późno. Ziarno zostało zasiane.
— J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW) 16 sierpnia 2018
Dziś jedynym gwarantem ze w Polsce nie powstanie tylko duopol POPiS jest Pan Prezydent @AndrzejDuda
Dziękuję za mądrą i odważną decyzje w sprawie ordynacji do PE. #weto https://t.co/yngvycrc9X— Łukasz Rzepecki (@LukaszRzepecki2) 16 sierpnia 2018
Oby dzisiejsze #weto było prawdziwym wetem – nie presją #PAD na swoją partię, jak w przypadku ustaw sądowych.
— Robert Biedroń (@RobertBiedron) 16 sierpnia 2018
PAD zawetował ordynację do europarlamentu.Tym razem nie złamał prawa.Teraz czekamy jak w sejmie zachowa się PIS,PO i .N.Dlaczego czekamy?Bo pamiętamy jak namieszano z projektem ustawy aborcyjnej przygotowanej przez Ratujmy Kobiety.
— WłodzimierzCzarzasty (@wlodekczarzasty) 16 sierpnia 2018
„PAD już drugi raz pomaga wetem PiS-ow”
Znacznie bardziej wyważone zdanie na temat prezydenckiego weta mają dziennikarze i publicyści. Przeważa opinia, że weto nie było ustawką, a decyzja Andrzeja Dudy wynikała z czystego pragmatyzmu.
Nie sądzę by weto było ustawką, ale – de facto – PAD już drugi raz pomaga wetem PiS-owi. Nowa ordynacja była idealnym wytłumaczeniem dla, trudnej bez niej, operacji jednoczenia opozycji.
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) 16 sierpnia 2018
Prezydent zawetował ordynację do PE.
PAD przed wyborami powoli walczy o poszerzenie elektoratu.
Głosy zwolenników PiS i prawicy to za mało w wyborach prezydenckich.
Czekamy na reakcję partii matki.— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) 16 sierpnia 2018
Jeszcze raz w sprawie rzekomej ustawki PAD z PiS: to kompletna bzdura. Teza głoszona propagandowo przez totalnych lub przez ich zaślepionych kibiców. Jutro o tym mój komentarz w „SuperExpressie”.
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) 16 sierpnia 2018
Prezydent Andrzej Duda wetuje ustawę o nowej ordynacji do Europarlamentu. Zero zaskoczeń.
— Marcin Makowski (@makowski_m) 16 sierpnia 2018
Głos rozsądku prezydenta @AndrzejDuda ws. ordynacji do PE. #Weto spodziewane, ale cieszy, gdyż blokuje wyborczy duopol partyjny. Smutnych pewnie dziś wielu w PiS i PO, bo niezła kasa z Brukseli im właśnie uciekła.
— Andrzej Gajcy (@A_Gajcy) 16 sierpnia 2018
#PiS jednak nie zjednoczy opozycji. Musi zrobić to sama. #weto
— Marcin Antosiewicz (@Antosiewicz) 16 sierpnia 2018
Weto PAD wobec ordynacji do PE. Spodziewana, ale dobra decyzja. Wbrew ocenom komentatorów uważam, że samodzielna.Jest w interesie wyborców oraz długofalowo samego PAD.
— Paweł Wroński (@PawelWronskigw) 16 sierpnia 2018