W drugiej połowie stycznia 2017 r. mają zostać ujawnione informacje o aktach osobowych esbeków i materiały operacyjne, które zostały wyłączone ze zbioru zastrzeżonego. Wykaz dokumentów zostanie udostępniony w internecie.
Jak tłumaczył zastępca dyrektora Archiwum IPN, Mariusz Kwaśniak, publikacja akt będzie precedensem w historii Instytutu Pamięci Narodowej, jeśli chodzi o przedstawienie dokumentacji ze zbioru zastrzeżonego. Opublikowane dokumenty będą zawierać również akta osobowe osób publicznych.
– To jest precedens. W dotychczasowej historii IPN jest to pierwsze tak daleko idące przedstawienie dokumentacji zgromadzonej w tzw. zbiorze zastrzeżonym. W zbiorze tym – jak uznano w chwili powstania IPN w 1998 r. – miały się znaleźć wyłącznie te dokumenty organów bezpieczeństwa PRL, które są ważne dla aktualnego bezpieczeństwa państwa. Często jednak okazywało się, że dokumenty trafiały do zbioru zastrzeżonego, mimo że nie powinny się w nim znaleźć – stwierdził Kwaśniak.
Czytaj także: Leszek Bubel w układzie. Materiał Fundacji LEXNOSTRA
Całkowite odtajnienie nastąpi 15 czerwca 2017 r. Wtedy to zostaną udostępnione wszystkie dokumenty wchodzące w skład zbioru zastrzeżonego – dotyczyć to ma nawet tych, które nie zostały sprawdzone przez historyków z IPN, a których nie obejmowała klauzula tajności.