Florian Freestetter, autor najnowszej biografii Izaaka Newtona ujawnia, że naukowiec wskazał, kiedy nastąpi koniec świata. Moment ten określił jako początek „nowej boskiej ery”.
Izaak Newton był skrupulatnym badaczem Biblii. W tekście Pisma Świętego Izaak Newton starał się odczytywać ukryte przesłania. Uczony był pewien, że przyszłe wydarzenia zostały już zaplanowane przez Boga. Newton miał stwierdzić, że koniec świata nastąpi w 2060 roku.
„Może się to skończyć później, ale nie widzę powodu, by stało się to wcześniej” – zanotował Izaak Newton w swoich zapiskach ujawnionych kilka lat temu.
Na te informacje powołuje się Florian Freestetter, który niedawno skończył pracę nad biografią wszechstronnie uzdolnionego uczonego.
„Dla niego 2060 rok byłby nowym początkiem. Być może towarzyszyłyby temu wojny i katastrofy, ale ostatecznie byłby to początek nowej boskiej ery” – wyjaśnia austriacki astronom, który jest autorem książki „Izaak Newton: The A-hole Who Reinvented the Universe”
Dlaczego Newton zdecydował się wyznaczyć datę końca świata? Według niego była to recepta na zniwelowanie innych proroctw dotyczących apokalipsy, które nie sprawdzały się i w ten sposób dyskredytowały wszystkie inne przepowiednie.
Dorobek Izaaka Newtona
Izaak Newton to angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik. Odkrywca trzech zasad dynamiki.
W swoim dziele Philosophiae naturalis principia mathematica (1687) przedstawił prawo powszechnego ciążenia oraz prawa ruchu, leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Niezależnie od Gottfrieda Leibniza przyczynił się do rozwoju rachunku różniczkowego i całkowego.
Jako pierwszy wykazał, że te same prawa rządzą ruchem ciał na Ziemi, jak i ruchem ciał niebieskich. Jego dociekania doprowadziły do rewolucji naukowej i powszechnego przyjęcia teorii heliocentryzmu. Podał matematyczne uzasadnienie dla praw Keplera i rozszerzył je. Jako pierwszy wskazał, że widmo barw obserwowane podczas padania białego światła na pryzmat jest cechą padającego światła, a nie pryzmatu.
Rozwinął prawo stygnięcia. Sformułował twierdzenie o dwumianie i zasady zachowania pędu oraz momentu pędu. Zajmował się też pomiarami prędkości dźwięku w powietrzu i ogłosił teorię pochodzenia gwiazd. Jako pierwszy opisał matematycznie zjawisko pływów morskich.