Operatorzy GSM oferują wiele różnych pakietów internetu mobilnego. Różnice tkwią nie tylko w ich cenie czy zapewnianym zasięgu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby wybrać optymalną propozycję?
Zasięg sieci
Mimo, że zaczęła się trzecia dekada XXI wieku, to jeszcze w wielu rejonach Polski mogą występować lokalne problemy z zasięgiem. Zwłaszcza internetu mobilnego.
W naszym kraju królują infrastruktury sieci bezprzewodowej należące do czterech największych operatorów GSM: Orange, Play, Plusa oraz T-Mobile. Generalnie ich zasięgi się pokrywają, ale na niektórych terenach może dominować zasięg jednego z nich. Inny z kolei może mieć bardzo słaby sygnał lub w ogóle mieć problemy z zasięgiem.
Zamiast od razu łączyć się z operatorem umową, warto zakupić niezobowiązujące startery każdej sieci oraz sprawdzić jakość połączeń i łącza internetowego w swojej okolicy.
Cena
Im drożej, tym lepiej? Niekoniecznie. Mniejsi operatorzy (również wirtualni), a także submarki największych sieci często oferują niższe ceny. I to przy zachowaniu bardzo podobnych i atrakcyjnych warunków umowy.
Warto więc skorzystać z ich oferty, co może wiązać się ze sporymi oszczędnościami. Jeżeli nie znasz innych firm świadczących usługi mobilne poza tzw. “wielką czwórką”, odwiedź stronę https://komorkomat.pl/internet-mobilny/ i znajdź dla siebie najlepszy pakiet. Nie zapomnij zwrócić uwagę na zasięg tej sieci, która cieszy się u Ciebie najsilniejszym sygnałem!
Wielkość i szybkość transferu
Dla wielu jest to kluczowa sprawa. Dla niektórych 10 GB miesięcznie w zupełności wystarczy, dla innych paczka 100 GB jest zdecydowanie zbyt mała. Jeżeli nie potrzebujesz dużego transferu, to nie ma sensu przepłacać i wybierz tańszą propozycję.
Nie zawsze też większy pakiet internetowy musi bezpośrednio przekładać się na cenę. Dostępne są np. oferty, w których transfer rośnie dla stałych i lojalnych klientów nawet czterokrotnie. I to bez zmiany wysokości rachunków miesięcznych!
Większość operatorów oferuje internet mobilny w technologii 4G/4G LTE. Maksymalna szybkość transferu najczęściej oscyluje wokół 120-150 Mbit/s.
Rodzaj umowy
Większość pakietów internetu mobilnego zawierana jest w umowie na abonament. Spokojnie – istnieją dwa rodzaje takich umów.
Pierwsza z nich to klasyczna, zawierana na okres długoterminowy. Najczęściej są to 24 miesiące, ale mogą być również umowy na 12 lub 36 miesięcy.
Po drugiej strony barykady znajdują się abonamenty krótkoterminowe, czyli zawierane na czas nieokreślony. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość anulowania umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. I to bez żadnych kar! Taki typ umowy zwykle proponują mniejsze sieci komórkowe.
Oferta z kartą SIM lub urządzeniem
Z kolei więksi operatorzy (choć nie tylko) oferują pakiety internetu mobilnego rozbudowane o odpowiedni sprzęt. Mogą to być routery LTE, modemy czy nawet – w topowych ofertach – laptopy lub smartfony. W wyborze najkorzystniejszego modelu może pomóc porównywarka telefonów online.
Wybierając gotowy zestaw ze sprzętem elektronicznym trzeba być gotowym na podpisanie długoterminowej umowy. Jeżeli wolimy wariant nas czas nieokreślony – o którym wcześniej wspomniano – należy zdecydować się na ofertę z samą kartą SIM.
Podsumowując – w wyborze internetu mobilnego pamiętaj o:
l braniu pod uwagę ofert z dobrym zasięgiem w Twojej okolicy
l zachowaniu atrakcyjnej ceny
l wybraniu wielkości transferu GB dostosowanego do potrzeb
l jeżeli nie potrzebujesz dodatkowego urządzenia, zdecyduj się na umowę bezterminową
Źr. inf. prasowa