Pierwsze zwycięstwo młodego państwa polskiego pod Cedynią, spektakularna odsiecz króla Sobieskiego pod Wiedniem, ratująca chrześcijańską Europę przed islamizacją czy niezapomniana szarża polskich Szwoleżerów pod Somosierrą u boku Napoleona. To wszystko znajdziecie państwo w najnowszym kalendarzu Wydawnictwa 2 Kolory pt. „Polskie zwycięstwa”.
Jest to już trzecia edycja z serii historycznych kalendarzy 2 Kolorów. W poprzednich latach ich tematyką byli żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych oraz powstania, strajki i zrywy społeczne. Najnowsza edycja kalendarza przedstawia militarne sukcesy polskich bohaterów. Chronologicznie bitwy zaczynają się od pokonania pewnych siebie i bardziej doświadczonych wojów niemieckich pod Cedynią. Następnie przypomina wielkie wojny z zakonem krzyżackim toczone zarówno przez rycerzy piastowskich, jak i jagiellońskich pod Płowcami i Grunwaldem. Motywem przewodnim kalendarza i jednocześnie symbolem zwycięstw polskiego oręża jest słynna, siejąca postrach w całej siedemnastowiecznej Europie – HUSARIA. To przy jej decydującym udziale rozstrzygały się na naszą korzyść bitwy pod Kircholmem, Kłuszynem, czy Beresteczkiem, o których wydawca nie zapomniał w „Polskich zwycięstwach”.
Zawarta w kalendarzu historia polskich zwycięstw kończy się zwycięskimi bitwami XX wieku. Nie zabrakło jednej z najważniejszych bitew w historii świata pomiędzy Polakami a Bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku. W ramach walk „za wolność naszą i waszą” na wielu frontach II wojny światowej znajdziemy też bitwę pod Monte Cassino czy pod Falaise. Kalendarz „Polskie zwycięstwa” jest bogato ilustrowany najznakomitszymi obrazami w historii polskiego malarstwa, ale też fotografiami z pola bitwy, czy portretami naszych wspaniałych dowódców. Wydawca dołożył starań by każda bitwa zobrazowana była symbolami polskiego oręża charakterystycznymi dla danego okresu historii.
Czytaj także: Kalendarz „Polscy Bohaterowie” – odważni, dumni, niezłomni [FOTO]
Kalendarz „Polskie zwycięstwa” to niezwykła publikacja przypominająca czasy świetności polskiego wojska i polskiego państwa, posiadająca, poza estetycznym, dodatkowy edukacyjny walor. Każda z bitew wzbogacona jest krótką, skondensowaną notę historyczną, która pozwala na umieszczenie danej bitwy w szerszym kontekście historycznym, poza tym podobnie jak w poprzednich edycjach kalendarz wyposażony jest w kalendarium związane z walkami polskiego oręża.
Specyfika kalendarza została zachowana z poprzednich edycji. Posiada 16 kart – od września 2015 r. do grudnia 2016 r. Rozkładówka kalendarza tradycyjnie zachowuje format A2.
Do nabycia na stronie www.2kolory.com oraz w dobrych księgarniach.
Patronat medialny nad kalendarzem „Polskie zwycięstwa” objął portal www.wmeritum.pl.