Na wieżyczce katedry we Fromborku odnaleziono kapsułę czasu z historycznymi dokumentami i monetami. Umieszczanie tego typu przedmiotu jest praktykowane podczas remontów zabytkowych kościołów.
Kapsuła ma formę miedzianej tuby, w której najstarsze dokumenty pochodzą z 1841 roku. Zawiera również uzupełnienia z lat: 1909 oraz 1987. Ponadto znalezisko zawiera monety, z których najstarsze pochodzą jeszcze z XVIII wieku (z 1766 roku). Całość zawinięta była w gazetę L’Osservatore Romano z 1987 roku. Jak wyjaśnia proboszcz katedry we Fromborku, ks. Jacek Wojtkowski, umieszczenie tego typu kapsuły jest zwyczajem stosowanym podczas remontów.
Zwykle tak się praktykuje, że wykonawcy remontów ważnych obiektów pozostawiają po sobie ślad w postaci dokumentu informującego kto przeprowadza remont i w jakich okolicznościach historycznych. Jeśli mamy do czynienia z katedrą, to podajemy imię papieża sprawującego obecnie pontyfikat, następnie imię obecnego biskupa diecezji oraz inne osoby związane z remontem
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
– powiedział ks. Wojtkowski.
Odnalezione dokumenty poddane zostaną teraz konserwacji, a następnie kapsuła zostanie uzupełniona o materiały współczesne i powróci na miejsce.
My uzupełnimy dokumenty o informację o papieżu Franciszku i metropolicie arcybiskupie warmińskim Wojciechu Ziembie i arcybiskupie koadiutorze Józefie Górzyńskim
– dodał ks. Wojtkowski.
Czytaj także: Temat „złotego pociągu” powraca. Jak zakończą się poszukiwania?