Kard. Angelo Scola, metropolita Mediolanu, udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi Corriere della Sera. Mówił w nim o podejściu papieża do kwestii udzielania Komunii św. rozwodnikom, którzy żyją w ponownych związkach. – Papież Franciszek nie zgodzi się na dopuszczanie do komunii rozwodników, którzy żyją w nowym związku – stwierdził hierarcha.
Kardynał w wywiadzie powiedział, że na temat kwestii dopuszczania rozwodników do tego sakramentu dyskutował z kardynałami Marxem, Danneelsem i Schönbornem, którzy uważają, że osoby rozwiedzione i żyjące w ponownych związkach powinny zostać dopuszczane do Komunii św.
– Nie widzę adekwatnych racji, uzasadniających ich stanowisko, które z jednej strony potwierdza nierozerwalność małżeństwa, ale z drugiej wydaje się negować ją w praktyce, wprowadzając niemal rozdział doktryny od duszpasterstwa i dyscypliny – powiedział kard. Scola.
Czytaj także: Abp Gądecki: Komunia św. dla rozwodników to zamęt w sakramentach
Hierarcha kościelny uważa, że takie podejście jest niewychowawcze. Zwrócił uwagę, że młodzi ludzie mają dziś duży problem z zawarciem związku małżeńskiego, który ma trwać do końca życia. – Jak chcemy ich przekonać, że małżeństwo jest nierozerwalne, skoro będą wiedzieli, że zawsze znajdzie się jakieś wyjście? – pytał retorycznie kapłan. Kard. Scola podkreślał też, że na synodzie bardzo mało mówiło się o aspektach wychowawczych.
Abp Gądecki: Komunia św. dla rozwodników to zamęt w sakramentach
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wypowiedział się na temat zakończonego Synodu Biskupów o rodzinie. Mówił o roli świeckich w katolicyzmie, Komunii św. dla rozwodników i kwestii homoseksualistów. – Nawet warunkowe dopuszczenie do Komunii Świętej osób żyjących w związkach niesakramentalnych wprowadziłoby duży zamęt w Kościele – stwierdził hierarcha.
Metropolita poznański dodał też, że dopuszczenie rozwodników, żyjących w ponownych związkach, do Komunii św. byłoby podważeniem innych sakramentów. – To wprowadza duży zamęt w trzy sakramenty – małżeństwo, Eucharystię i spowiedź. Te trzy sakramenty są w tym momencie mocno podważone, w takim sensie, jak do tej pory je rozumiemy – mówił.
Abp Gądecki zauważył też, że jeśli zaczniemy kwestionować nauczanie Wspólnoty katolickiej to „Kościół dozna potężnej protestantyzacji, rozmyje się istota nauczania Kościoła”. Zdaniem hierarchy nie można zmiękczać reguł, gdyż byłoby to niesprawiedliwe wobec tych, którzy żyją zgodnie z nimi.
– Jestem bliżej tego, że nie wolno za bardzo manipulować przy istocie Kościoła, żeby nie zburzyć tego, co z wielkim trudem zostało wypracowane. Co my byśmy teraz powiedzieli małżonkom, którzy trwają wiernie w związku, którzy przeszli przez wiele cierpień i trudności, i wszystko to pokonali na mocy miłości? – pytał metropolita poznański.
Czytaj także: Niemcy: biskupi chcą zatrudniać homoseksualistów byleby płacili podatek kościelny
Źr.: Radio Watykańskie, wMeritum.pl
Fot. commons.wikimedia.org