Część sklepów Żabka funkcjonuje również jako placówki pocztowe. Na podobny krok zdecydowała się sieć sklepów Kaufland. Dzięki temu mogą handlować w każdą niedzielę, bez względu na zakaz handlu. Przedstawiciele sieci twierdzą jednak, że nie będą korzystali z tego wyjątku zapisanego w ustawie.
Krótko po wejściu w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę na drzwiach sklepów sieci „Żabka” pojawiły się informacje, że jest to placówka pocztowa. Ma to związek ze współpracą sieci sklepów z operatorami pocztowymi. Sytuacja ta nie spodobała się Państwowej Inspekcji Pracy, która chciała, aby sąd zakazał Żabce otwierania sklepów w niedziele objęte zakazem handlu. W marcu informowaliśmy, że franczyzobiorcy wygrali wszystkie procesy, w których Państwowa Inspekcja Pracy zarzucała im złamanie zakazu handlu w niedzielę.
W przypadku 5,5 tysiąca sklepów sieci Żabka taki układ pozwala na to, by były czynne w każdą niedzielę. Placówek pocztowych nie obowiązuje bowiem zakaz handlu, jest to jeden z 32 wyjątków w ustawie.
Kaufland jak Żabka?
Sieć sklepów Kaufland podpisała umowę z firmą PointPack, która jest operatorem pocztowym i która stworzyła własną sieć punktów nadawania i odbierania przesyłek. Z nowej oferty można korzystać od początku kwietnia.
Żabki mają umowy z tą samą firmą. Dla tych sklepów otrzymanie statusu placówki pocztowej otwiera drzwi do nieskrępowanego handlowania w każdą niedzielę. Kaufland zapewnia, że nie ma zamiaru otwierać sklepów w dni objęte zakazem.
„Wprowadzenie usług kurierskich do 30 marketów sieci nie jest w żaden sposób powiązane z chęcią otworzenia sklepów Kaufland w niedziele niehandlowe” – zapewniło portal biuro prasowe Kauflanda. Sieć ma w Polsce 212 sklepów, więc nowa usługa jest dostępna w zdecydowanej mniejszości placówek.
Kaufland w Polsce
Kaufland działa w Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Polsce, Chorwacji, Rumunii oraz Bułgarii. We wszystkich tych krajach zatrudnionych jest łącznie ponad 147 000 pracowników oraz funkcjonuje obecnie ponad 1200 sklepów firmy.
Sieć obecna jest w Polsce od 2001 roku, kiedy to w Stargardzie otwarto pierwszy sklep. Sklepy Kaufland w Polsce zaliczają się do supermarketów – obiektów handlowych o powierzchni od 2200 do 15000 m², z niewielką galerią handlową. Kaufland posiada w Polsce 206 sklepów oraz zatrudnia ponad 15 000 pracowników (stan na styczeń 2018 r.). Tym samym, Polska jest drugim krajem, po Niemczech, pod względem wielkości zainwestowanego przez sieć kapitału. W 2016 roku pod względem przychodów Kaufland jest szóstą firmą wśród sieci handlowych w Polsce.
Źródło: money.pl, wmeritum.pl