W związku z licznymi materiałami prasowymi Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zdecydowała się wydać oświadczenie na temat uczestnictwa w zajęciach religii.
Czytaj także: Kościół tworzy ośrodki pomocy dla ofiar księży pedofilów
Na początku przypomniano, że lekcje religii przeprowadza się w instytucjach oświaty na wniosek rodziców lub uczniów – w przypadku ich pełnoletności.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
– W publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), a dla uczniów pełnoletnich – na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym – czytamy w oświadczeniu.
Rodzice podjęli się katolickiego wychowania dziecka na jego chrzcie
Stwierdzono też, że uczniowie-katolicy mają obowiązek uczęszczać na lekcje religii. Wynika to z tego, że rodzice na chrzcie dziecka podjęli się wychowania go w katolickiej wierze.
– Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii. Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie – napisali członkowie Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Religia przygotowuje do życia w Kościele
Dodatkowo lekcje religii umożliwiają należyte przygotowanie się do sakramentu pokuty, Pierwszej Komunii św. i bierzmowania.
– Przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole – napisano w oświadczeniu.
Jak wnioskowano dalej, zajęcia z etyki nie przygotowują odpowiednio kandydatów do wcześniej wspomnianych sakramentów.
– Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia – zakończyli członkowie komisji.
Oświadczenie zostało podpisane przez księdza dra Marka Korgula – Sekretarza Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Czytaj także: Abp Hoser: Kościół pomógł w zjednoczeniu narodu w 1920 r.