Kobiety skupione w organizacji Forum Kobiet Polskich wystosowały list do premier Beaty Szydło. Jego sygnatariuszki dziękują gabinetowi premier za „konsekwentne podejmowanie działań mających na celu pomoc polskim rodzinom”.
Nadawczynie listu w pierwszej kolejności odniosły się do sztandarowego programu rządu, 500+. Oceniły go jako „realne wsparcie”, które „zapewnia wyrównywanie szans i prawidłowy rozwój polskim dzieciom.”
Jednak prawdziwym sukcesem jest dla FKP decyzja o przegłosowaniu ustawy „Za życiem”. Przewiduje ona wsparcie dla rodzin, których potomstwo urodzi się z poważnymi wadami genetycznymi. – Bez precedensu jest decyzja o przyznaniu dodatkowych środków finansowych na Program wsparcia dla kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Na ręce Pani Premier składamy podziękowanie za tę inicjatywę – czytamy w liście.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Autorki listu przypominają, że w ostatnich latach próbowały zwrócić uwagę władz państwowych na problemy rodziców dzieci niepełnosprawnych. – Te rodziny bardzo często są pozostawiane same sobie. Mają trudności z dostępem do prawidłowej opieki medycznej i terapii. Zdarzały się nawet skandaliczne przypadki odmowy leczenia, a także komentarze, że trzeba było chorego dziecka nie rodzić – wyliczają. – Rodzice byli zmuszani do żebrania na pokrycie kosztów leczenia czy operacji chorego dziecka. Hospicja perinatalne, które pełnią doniosłą rolę w udzielaniu bezpośredniej pomocy ciężko chorym dzieciom i ich rodzicom, dotychczas były finansowane z datków społecznych.
Zdaniem Forum Kobiet Polskich „ustawa <Za życiem> zasadniczo poprawia tę sytuację, zapewniając wszechstronną pomoc w sytuacji urodzenia ciężko chorego dziecka”. – Bardzo pozytywnie oceniamy przyznanie jednorazowego zasiłku w przypadku urodzenia poważnie chorego dziecka. Rozumiemy także, że rząd potrzebuje czasu do dopracowanie szczegółowych przepisów odnośnie świadczeń zdrowotnych w tak trudnych sytuacjach. (…) Ufamy, że deklarowana pomoc na wsparcie rodzin „Za życiem” jak najszybciej będzie wprowadzona w życie. Ze swojej strony deklarujemy udział w konsultacjach społecznych, aby dopracować wszystkie aspekty koniecznej pomocy – podsumowują oświadczenie.