W piątek Senat przyjął ustawę proponowaną przez Prawo i Sprawiedliwość, dotyczącą dekomunizacji przestrzeni publicznej. Jeżeli Sejm przegłosuje nowe przepisy, ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku.
Izba podjęła uchwałę w sprawie skierowania do Sejmu projektu ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z projektem, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować
– czytamy na stronie internetowej Senatu.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Projekt szczegółowo definiuje propagujące komunizm nazwy. Za takie uważa się „także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989”. W uzasadnieniu czytamy, że „ustawodawca nie może pozwolić na propagowanie symboliki komunistycznej gdyż byłoby to demoralizujące dla społeczeństwa”.
Z ustawy o dekomunizacji szczególnie cieszyć się będą środowiska patriotyczne. Ich przedstawiciele od pewnego czasu głośno mówili o potrzebie oczyszczenia polskiej przestrzeni publicznej. – Jak oblicza IPN, w Polsce jest jeszcze ponad tysiąc sowieckich reliktów tego typu, 27 lat po teoretycznym obaleniu poprzedniego ustroju – mówił dla Radia Maryja powiedział dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.
Senatorowie zadbali również o praktyczną stronę ustawy, czyli wymianę dokumentów. W myśl nowych przepisów postępowanie przed sądami i organami administracji publicznej w sprawach dotyczących uwzględnienia w dokumentach zmiany nazwy ma być wolne od opłat.
Autorzy projektu chcą, by ustawa weszła w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Urzędy od tego czasu będą miały dwa lata na dekomunizację przestrzeni publicznej.