We wtorek europosłowie podczas głosowania opowiedzieli się za zniesieniem zmiany czasu. Wcześniej odbyły się konsultacje, w których na temat przepisów mogli wypowiedzieć się internauci.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.
W sierpniu 2018 roku Komisja Europejska uruchomiła konsultacje online, w których każdy internauta mógł wypowiedzieć się na temat zmiany czasu. Ankieta powstała „w odpowiedzi na wnioski obywateli, Parlamentu Europejskiego i niektórych państw członkowskich UE”.
Czytaj także: Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?
-Komisja postanowiła zbadać funkcjonowanie obowiązujących obecnie ustaleń dotyczących czasu letniego i ocenić, czy należy je zmienić – napisano w formularzu. Obecnie w Unii Europejskiej zegar cofa się o godzinę w ostatnią niedzielę października, a do przodu przesuwa w ostatnią niedzielę marca.
Koniec ze zmianą czasu. Od kiedy?
Wyniki ankiety, w której wzięło udział 4,6 mln osób wskazały na to, że 84 proc. respondentów chce zniesienia zmiany czasu. Sprawa trafiła do Parlamentu Europejskiego. Europosłowie opowiedzieli się za zniesieniem zmiany czasu. Nowe regulacje wejdą w życie od 2021 roku.
Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarki?
Już wkrótce czeka nas zmiana czasu na letni. Zegarki przestawimy o godzinę do przodu, co oznacza krótszy sen.
W całej Unii Europejskiej zmiana czasu na czas letni następuje w ostatnią niedzielę marca. W 2019 roku wypada ona 31 marca. Tego dnia będziemy spać o godzinę krócej – zegarki przestawimy z godziny 2:00 na 3:00.
Zmiana czasu niekorzystnie wpływa na zdrowie?
Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Turku wykazali, że przestawienie zegara o godzinę do przodu i zakłócenie rytmu dobowego zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Ogólna częstość występowania udaru niedokrwiennego była o 8 proc. wyższa w ciągu pierwszych dwóch dni po zmianie czasu na letni. Natomiast po kolejnych dwóch dniach nie zauważono już żadnej różnicy. Odkryto także, że osoby z chorobą nowotworową, były o 25 proc. bardziej narażone na udar bezpośrednio po przejściu na czas letni. Ryzyko było również zauważalnie wyższe w przypadku osób powyżej 65. roku życia. U nich prawdopodobieństwo wystąpienia udaru tuż po przesunięciu zegarów na czas letni było wyższe o 20 proc. niż w pozostałych tygodniach.
Wprowadzenie czasu letniego jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako „czas oszczędzający światło dzienne”.
Źródło: wprost.pl, wMeritum.pl