Już 13 listopada ukazała się kolejna książka znanego amerykańskiego astrofizyka i niezrównanego popularyzatora nauki – Neila deGrasse’a Tysona. Po „Astrofizyce dla zabieganych” i „Kosmicznych zachwytach” czas na „Kosmiczne rozterki”!
Publikacja – utrzymana w podobnym stylu co dwie wcześniejsze bestsellerowe pozycje Tysona – w równie pasjonujący sposób opisuje i wyjaśnia kosmos; tym razem jednak w dużej mierze czyni z to z punktu widzenia fenomenu, jakim jest życie.
Czy życie we wszechświecie jest rzeczywiście unikatowe? Czym jest strefa Złotowłosej i jak często występuje ona w kosmosie? Czy obce formy życia przypominają nasze, ziemskie, czy będą się od nich różniły jeszcze bardziej, niż różnią się od siebie gatunki w naszym ziemskim ekosystemie? No i czy Hollywood kręcąc tyle filmów o obcych, trafnie przewiduje ich wygląd, budowę i funkcje życiowe? A może za bardzo jest przywiązany do tego, co zna z naszego własnego podwórka? Jak obcy mogą zdekodować nasze sygnały radiowe i dlaczego im jesteśmy bardziej zaawansowani technologicznie, tym trudniej wyłowić naszą sygnaturę z szumu? A jeśli już mowa o życiu, to jak długo jest w stanie ono przetrwać? Przecież przez przestrzeń kosmiczną nieustannie przelatują z ogromnymi prędkościami różne skały – te większe przy zderzeniu z planetami wywołują efekty porównywalne z wybuchem bomb atomowych o niewyobrażalnej mocy. Takie zderzenie jest na pewno spektakularne – ale nie tak bardzo, jak rozpad Układu Słonecznego lub… śmierć w czarnej dziurze!
Tak – również i takie hipotetyczne zdarzenie jest ze szczegółami opisane na kartach „Kosmicznych rozterek”; lektura tego fragmentu stanowi nie tylko znakomitą rozrywkę, ale pozwala także zrozumieć potęgę grawitacji i jej zmienności wokół tych tajemniczych kosmicznych obiektów. Przy okazji: wiedzieliście, że czarne dziury to silniki galaktyk? Jeśli nie, to już wiecie. A jak działają, przeczytacie w „Kosmicznych rozterkach”.
Takich niesamowitych astrofizycznych tajemnic w swojej książce Neil deGrasse Tyson odkrywa całe mnóstwo; nieodmiennie inspiruje, zachwyca, daje do myślenia – czyniąc w sposób niezwykle przystępny, z pasją i humorem. „Kosmiczne rozterki” to kolejna książka Tysona, która wywoła w czytelniku zachwyt wszechświatem, jego bezmiarem, różnorodnością, jego porządkiem i chaosem; tym, co w nim znane, i tym, czego do tej pory nie potrafimy jeszcze zrozumieć.
„Kosmiczne rozterki” to lektura obowiązkowa dla czytelników bestsellerowej „Astrofizyki dla zabieganych” i równie poczytnych „Kosmicznych zachwytów”. Wydana w tym samym formacie i szacie graficznej, znakomicie wpisuje się w serię książek, które tak pięknie przybliżają nam kosmos.
Książkę można kupić TUTAJ.
Źr.: Materiały prasowe