Największe krakowskie uczelnie wyższe przechodzą na zdalne nauczanie w okresie świątecznym – od 20 grudnia do 9 stycznia – wynika z poniedziałkowego komunikatu, zamieszczonego na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Informacje te potwierdziło PAP biuro uczelni.
Na nauczanie zdalne w dniach od 20 grudnia do 9 stycznia przechodzą uczelnie zrzeszone w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (KRSWK). Tak zdecydował przewodniczący tej organizacji – rektor UJ, prof. Jacek Popiel. Zarządzenie to nie dotyczy Collegium Medicum UJ.
„Decyzja ta umożliwi optymalne wykorzystanie całego dnia zajęć dydaktycznych we wspomnianych okresach, w których zwyczajowo i tak zapewne byłyby udzielane dni/godziny rektorskie/dziekańskie na wnioski samorządów studenckich, argumentowane głównie kłopotami logistycznymi studentów zamiejscowych. Jest to zatem również forma wsparcia dla studentów i doktorantów w zaplanowaniu ich wyjazdów bez obciążania czasu przeznaczonego na normalny tok studiów” – podał UJ.
W komunikacie podkreślono, że zdalne nauczanie przed i po świętach, kiedy kontakty towarzyskie i rodzinne są częstsze, pozwoli ograniczyć bezpośrednie spotkania na terenach uczelni – dzięki temu mniejsze będzie ryzyko zakażenia koronawirusem i większe będą szanse na kontynuowanie nauki w trybie stacjonarnym po 9 stycznia.
„W siedzibie Uniwersytetu dopuszczone będzie realizowanie zajęć, które nie mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wykazy takich zajęć mają pojawić się na stronach internetowych jednostek do 10 grudnia. Istnieje również możliwość późniejszego odrobienia praktycznych zajęć przypadających na ów okres” – czytamy w komunikacie.
Według poniedziałkowych danych Ministerstwa Zdrowia minionej doby testy potwierdziły koronawirusa u 13 250 osób w kraju, zmarło – 25. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach: mazowieckim (2116), śląskim (1638), dolnośląskim (1408), małopolskim(1290).
Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 684 671 przypadków. Zmarło 85 700 osób z COVID-19.
Najwięcej nowych przypadków w tej fali pandemii – 29 064; i zgonów – 570 – zanotowano w środę 1 grudnia.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autor: Beata Kołodziej