Jacek Kurski został odwołany z funkcji prezesa TVP. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Mediów Narodowych. Nie wiadomo kto zastąpi Kurskiego.
Według doniesień medialnych, wniosek o odwołanie Kurskiego złożyła Joanna Lichocka, członkini Rady z ramienia PiS. Za odwołaniem dotychczasowego prezesa oprócz Lichockiej głosowali: Krzysztof Czabański (PiS), Elżbieta Kruk (PiS) oraz Juliusz Braun, zgłoszony do Rady przez Platformę Obywatelską. Od głosu wstrzymał się Grzegorz Podżorny z Kukiz’15.
Rada Mediów Narodowych to pięcioosobowa instytucja powołana na mocy ustawy, która weszła w życie 7 lipca bieżącego roku. Jej kadencja ma trwać sześć lat. Do jej kompetencji należy powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i PAP. W poniedziałek prezesem Rady został Krzysztof Czabański.
Czytaj także: Co za zamieszanie! Jacek Kurski pozostanie na fotelu szefa TVP
Jacek Kurski sprawował funkcję prezesa telewizji publicznej od stycznia 2016 r. Po wyborczym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości, zastąpił na stanowisku Janusza Daszczyńskiego. Przed objęciem funkcji prezesa był podsekretarzem stanu w ministerstwie kultury, a w latach 2009-2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS, a później Solidarnej Polski. Wcześniej był dziennikarzem, posłem i samorządowcem.
Krzysztof Czabański zapowiedział, że konkurs na nowego szefa TVP zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty do połowy października. #media #TVP
— IAR – Polskie Radio (@iar_pr) 2 sierpnia 2016
Nie wiadomo kto zastąpi Kurskiego na funkcji prezesa TVP. Wśród spekulacji mówi się o mocnej pozycji Anity Gargas i Małgorzaty Raczyńskiej. Krzysztof Czabański stwierdził, że konkurs na stanowisko prezesa TVP powinien zostać rozstrzygnięty do połowy października.
Anita Gargas, Janina Goss czy Małgorzata Raczyńska?
— Michał Szułdrzyński (@MSzuldrzynski) 2 sierpnia 2016
Prezes jest tylko jeden. I nie jest to Jacek Kurski. #tvp
— Aleksandra Dyjak (@AleksandraDyjak) 2 sierpnia 2016
AKTUALIZACJA
Jacek Kurski pozostanie na fotelu szefa TVP. Czytaj więcej…
Źródło: gosc.pl; wpolityce.pl; polskieradio.pl
Fot.: Commons Wikimedia/Patryk Matyjaszczyk